Skip to content
Menu
Rusko vypustilo družicu schopnú sledovať a ničiť iné satelity, myslia si Američania
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Rusko vypustilo družicu schopnú sledovať a ničiť iné satelity, myslia si Američania

Ruská raketa Sojuz odštartovala 16. mája z kozmodrómu Pleseck v Archangelskej oblasti na severe krajiny a vyniesla na nízku obežnú dráhu Zeme najmenej deväť družíc. Medzi nimi bola družica Kosmos 2576, čo je podľa Reuters typ ruského vojenského vesmírneho satelitu.

Štartovacia plocha 43 na kozmodróme Pleseck na mape Google Earth.

FOTO: Ruské Ministerstvo Obrany

Nečakaná kombinácia nákladu

Ruská družica sa podľa všetkého pohybuje po orbitálnej dráhe satelitu USA 314 vyššou rýchlosťou, čo naznačuje, že sa obe družice nakoniec dostanú do tesnejšej blízkosti. Podľa Reuters to vyplýva z prehľadu orbitálnych dát vo verejnom katalógu družíc Space Command.

„Dospeli sme k záveru, že pravdepodobne ide o zbraň proti vesmírnym cieľom, ktorá je zrejme schopná zaútočiť na iné družice na nízkej obežnej dráhe Zeme,“ povedala Reuters hovorkyňa vesmírneho veliteľstva. „Rusko umiestnilo túto novú zbraň proti vesmírnym cieľom na rovnakú obežnú dráhu, ako je satelit prevádzkovaný americkou vládou,“ uviedlo veliteľstvo.

Družica Kosmos 2576 sa podobá skôr vypusteným satelitom z rokov 2019 a 2022, dodalo veliteľstvo s odkazom na skoršiu ruskú taktiku umiestňovania družíc do blízkosti amerických špionážnych satelitov.

Družica z roku 2019 vymrštila do vesmíru objekt a tesne nasledovala družicu Národného úradu vojenského kozmického spravodajstva (NRO, National Reconnaissance Office), spravodajské agentúry dohliadajúce na špionážne družice.

Podľa amerického predstaviteľa oboznámeného so spravodajskými informáciami americké spravodajské služby vypustenie družice Kosmos 2576 očakávali a informovali spojencov o svojom hodnotení družice pred jej vyslaním do vesmíru. Súčasťou nákladu rakety boli aj civilné družice rozmiestnené na rôznych obežných dráhach.

„Táto kombinácia vojenského a civilného nákladu bola úplne nečakaná. Nikdy predtým sme to pri ruskom štarte nevideli,“ povedal pre Reuters Bart Hendrickx, dlhoročný analytik sledujúci ruský vesmírny program.

Protikozmická zbraň

Nasadenie družice prichádza v čase, keď USA tvrdia, že Rusko vyvíja vesmírnu jadrovú zbraň schopnú zničiť celé siete družíc. Americkí predstavitelia sa domnievajú, že Rusko vypustilo najmenej jednu družicu, Kosmos 2553, ktorá súvisí s jeho programom jadrovej vesmírnej zbrane, tvrdia predstavitelia oboznámení so spravodajskými informáciami.

Americkí predstavitelia však uviedli, že Rusko jadrovú zbraň vo vesmíre nemá. Od invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Rusko zahalilo väčšinu svojich vesmírnych aktivít tajomstvom a vyhráža sa útokmi na americké satelity pomáhajúce ukrajinskej armáde v obrane, ako je Starlink spoločnosti SpaceX.

USA a Rusko sa v Bezpečnostnej rade OSN sporia o satelitné zbrane. Veľvyslanec Robert Wood, zástupca USA pre osobitné politické záležitosti v OSN o satelite hovoril počas debaty Bezpečnostnej rady OSN o ruskej rezolúcii, ktorá 20. mája navrhla zákaz umiestňovania zbraní akéhokoľvek druhu vo vesmíre.

„Práve minulý týždeň 16. mája Rusko vynieslo na nízku obežnú dráhu Zeme družicu, ktorá je podľa hodnotenia Spojených štátov pravdepodobne protikozmickou zbraňou, schopnou útočiť na iné družice na nízkej obežnej dráhe Zeme,“ povedal podľa serveru SpaceWeek. „Rusko túto novú protikozmickú zbraň umiestnilo na rovnakú obežnú dráhu ako americkú vládnu družicu,“ doplnil.

Zároveň však Wood vo svojom vystúpení nezmienil to, ako americká vláda dospela k záveru, že družica Kosmos 2576 je protikozmickou zbraňou, ani o tom, aké má schopnosti. SpaceNews pripomína, že jeho poznámky zazneli počas rozpravy Bezpečnostnej rady o rezolúcii navrhnutej Ruskom, ktorá by mala zakázať umiestňovanie zbraní akéhokoľvek druhu vo vesmíre.

Rusko túto rezolúciu navrhlo potom, čo 24. apríla vetovalo rezolúciu navrhnutú Japonskom a Spojenými štátmi, ktorá sa snažila potvrdiť ustanovenia Zmluvy o kozmickom priestore zakazujúce umiestňovanie zbraní vo vesmíre, čo bolo vyvolané správami, že Rusko vyvíja jadrovú protisatelitnú zbraň. Vasilij Nebenza, ruský veľvyslanec pri OSN, tvrdil, že ruská rezolúcia je komplexnejšia.

Zdroj: HN