Skip to content
Menu
Rusko stratilo viac ako pol milióna mužov, tvrdia Ukrajinci. Vlastné straty taja
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Rusko stratilo viac ako pol milióna mužov, tvrdia Ukrajinci. Vlastné straty taja

Ruská armáda od začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022 prišla o 500-tisíc mužov. Dnes ráno to uviedol ukrajinský generálny štáb. Údaj však nemožno nezávisle overiť a Moskva o svojich stratách neinformuje. Ukrajinský údaj navyše nerozlišuje medzi mŕtvymi, zranenými či nezvestnými vojakmi nepriateľskej strany.

Podľa odhadu ukrajinskej armády, o ktorom informujú ukrajinské médiá, sa za posledný deň ruskej straty zvýšili o zhruba 1000 mužov na 500 080 vojakov. Podľa ukrajinského generálneho štábu ruská armáda zaznamenala tiež rozsiahle škody na technike.

Moskva údaje o svojich stratách nezverejňuje a neexistuje ani žiadny tretí zdroj, ktorý by dokázal presne a nezávisle opísať straty ruskej armády.

Treba rokovať s legitímnym vedením Ukrajiny, tým nie je Zelenskyj, povedal Putin. Chce mierové rozhovory

Vo februári stanica BBC uviedla, že na základe otvorených zdrojov zistila, že pri bojoch na Ukrajine zomrelo na 45-tisíc ruských vojakov. Americký denník The New York Times na začiatku roka informoval o odhade Pentagonu, podľa ktorého straty ruskej armády dosiahli 300-tisíc mužov. Z nich 60-tisíc podľa tejto informácie zomrelo. Spojené štáty podporujú vo vojne Ukrajinu.

O svojich stratách podrobne neinformuje ani Ukrajina. Vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že vo vojne padlo 31-tisíc ukrajinských vojakov. Počet zranených ale nechcel uviesť, aby neposkytol Rusku výhodu.

V posledných mesiacoch sa však ukrajinská armáda nachádzala pod ruským tlakom a Ukrajina prijala opatrenia, ktoré sprísnili podmienky mobilizácie.

Zdroj: HN