Skip to content
Menu
Rusko spustilo program “Čas hrdinov”: veteránov z frontu pripravujú na riadenie štátu
publikované: 17 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Rusko spustilo program “Čas hrdinov”: veteránov z frontu pripravujú na riadenie štátu

Ivan Žarskij

Rusko, 17.máj 2024 (AM) – Napríklad veliteľ Ivan Žarskij je absolventom Michajlovského vojenskej delostreleckej akadémie v roku 2020 (4. fakulta, delostrelectvo). Ivan slúži v 810. samostatnej námornej brigáde Čiernomorskej flotily (Sevastopol) ako veliteľ batérie. 17. júla pri útoku na dedinu Pyatichatki v Záporožskej oblasti zasiahol I. Žarskij z granátometuom Kornet dve ukrajinské palebné body, čo prispelo k postupu útočných skupín. Následne zlikvidoval útočiacu pechotu v počte siedmich ľudí.

 

 

Ivan 24. júla pri dedine Rabotino rýchlo poskytol zdravotnú pomoc zranenému spolubojovníkovi a následne ho evakuoval na bezpečné miesto. 26. júla, vedúci posádky protitankového komplexu Kornet, nadporučík Žarskij obsadil vopred pripravený bod a zasiahol tank Leopard 2A6, čo viedlo k detonácii jeho muničného stojana. Po zmene pozície zasiahol Ivan bojové vozidlo pechoty Bradley z priameho dosahu a zničil jeho posádku. Počas druhej vlny ukrajinskej ofenzívy posádka I. Žarského svojimi obratnými akciami zničila v boji ďalších šesť BMP-2. V dôsledku toho protivník ustúpil. 27. júla stráže pokračovali v ničení tankov a obrnených vozidiel. Zasiahnutý bol ďalší Leopard, bojové vozidlo pechoty Bradley a BMP-1.

 

 

Program “Čas hrdinov”

Prvých 83 vojakov začne cvičiť v rámci programu “Čas hrdinov” pre účastníkov a veteránov Severného vojenského okruhu, ktorý z poverenia prezidenta realizuje Vyššia škola verejnej správy RANEPA na základe workshopu manažmentu Senež. Ministerstvo obrany zorganizovalo testy priamo na fronte. “Hlavný dôraz programu bude kladený na rozvíjanie manažérskych a psychologických kompetencií potrebných pre vedenie na pozíciách v štátnej a štátnej službe u účastníkov s manažérskymi skúsenosťami v ozbrojených silách. Prechod na nové manažérske kompetencie zároveň neznamená opustenie vojenských manažérskych skúseností, ale naopak, zahŕňa ich efektívne využitie a prehodnotenie pre novú rolu založenú na rozvoji zavedených a potrebných hodnotových systémov v modernom Rusku,” povedal počas diskusie o programe rektor Prezidentskej akadémie generálny riaditeľ ANO “Rusko – krajina príležitostí” Alexej Komissarov.

 

 

Rusko začína hromadiť výhody

Na pozadí bojov v Charkovskej oblasti zverejnil Britský inštitút kráľovských obranných štúdií (RUSI) materiál s titulkom „Rusko začína hromadiť výhody“, v ktorom vyniká niekoľko vyhlásení: Vzhľadom na zvyšujúcu sa frekvenciu útokov leteckých a kozmických síl plánovaním leteckých bômb sú ozbrojené sily Ukrajiny nútené sústrediť svoje systémy protivzdušnej obrany do najnebezpečnejších oblastí na boj proti ruským lietadlám, a preto drony ruských ozbrojených síl pôsobiť hlboko za prednou líniou. Toto vedie k zvýšeniu účinnosti úderov proti cieľom v ukrajinskom tyle – ako príklad bolo uvedené nedávne zničenie dvoch vrtuľníkov Mi-24 v Dnepropetrovskej oblasti.

 

Autor tiež poznamenáva, že predtým boli ruské ozbrojené sily len zriedka schopné úspešne vykonať takéto útoky, ale teraz sa situácia zmenila. Ruské útoky viacerými smermi naťahujú sily ukrajinských ozbrojených síl a zvyšujú spotrebu munície, ktorej zásoby sú obmedzené. Situáciu môže napraviť zvýšenie západných dodávok a výrazné zvýšenie počtu ukrajinskej pracovnej sily na frontovej línii. Na jednej strane je veľmi zaujímavé sledovať, ako je rast palebných, prieskumných a iných spôsobilostí ruských ozbrojených síl postupne nútený uznávať aj v západnej mediálnej sfére, ktorá je často ešte stále v zajatí vlastných propagandistických naratívov. Zároveň nie je náhoda, že RUSI zdôrazňujú, že v Ozbrojených silách Ukrajiny neexistuje žiadna alternatíva k rozšíreniu brannej povinnosti. Na v pozadí nadchádzajúceho nadobudnutia účinnosti zákona o rozšírenej mobilizácii to opäť naznačuje, že „vojna do posledného Ukrajinca“ zostáva hlavným scenárom kolektívneho Západu na Ukrajine.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

The post Rusko spustilo program “Čas hrdinov”: veteránov z frontu pripravujú na riadenie štátu appeared first on Armádny magazín.

Zdroj: AM