Skip to content
Menu
Rusko chce posunúť námornú hranicu v Baltskom mori. Provokácia, reaguje Litva
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Rusko chce posunúť námornú hranicu v Baltskom mori. Provokácia, reaguje Litva

Ruské ministerstvo obrany navrhlo revíziu hraníc ruských teritoriálnych vôd v Baltskom mori. Vyplýva to z návrhu vládneho nariadenia, uviedla dnes agentúra Reuters s tým, že Fínsko sa ohradilo.

Litva, ktorej sa podľa portálu The Moscow Times návrh na rozšírenie ruských teritoriálnych vôd tiež dotýka, označila ruské počínanie za “provokáciu” a predvolala si zástupcu Ruskej federácie vo Vilniuse na podanie vysvetlenia, napísal portál Delfi o vyhlásení litovskej diplomacie.

Ruské úrady sa rozhodli rozšíriť teritoriálne vody krajiny v Baltskom mori pri štátnej hranici s Litvou a Fínskom, vyplýva z návrhu uznesenia ruskej vlády zverejneného na portáli právnych aktov, píšu The Moscow Times.

Estónsku rastie sebavedomie. Hovorí o blokáde proti Rusku v Baltskom mori

Podľa dokumentu pripraveného ministerstvom obrany plánuje Rusko vyhlásiť časť vôd na východe Fínskeho zálivu a tiež pri mestách Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradskej oblasti za svoje vnútorné morské vody.

Na tento účel plánuje Rusko zmeniť zemepisné súradnice bodov určujúcich polohu základných línií, od ktorých sa bude merať rozsah teritoriálnych vôd Ruskej federácie, ako aj priľahlé zóny pri pobreží a ostrovoch.

Existujúce geografické súradnice, stanovené sovietskou vládou v roku 1985, “nie úplne zodpovedajú súčasnej geografickej situácii”, tvrdia autori návrhu. Body boli podľa nich zaznamenávané za pomoci námorných navigačných máp vychádzajúcich z prác z polovice 20. storočia, čo “neumožňuje určiť vonkajšiu hranicu vnútorných morských vôd” Ruskej federácie, tvrdí sa v dokumente.

Ministerstvo obrany navrhuje vyhlásiť 40 rokov staré uznesenie sovietskej vlády za čiastočne “neplatné”, v časti týkajúcej sa Baltského mora, napísali The Moscow Times.

Agentúra Reuters poznamenala, že z návrhu nebolo hneď jasné, prečo je potrebné hranicu upraviť, a či prebehli nejaké konzultácie s ostatnými štátmi pri Baltskom mori.

Fínska ministerka zahraničia Elina Valtonenová uviedla, že Rusko by malo dodržiavať Dohovor OSN o morskom práve..

Tieňová flotila narazila: Tisíc lodí financovalo Rusku vojnu. Západ teraz našiel cestu, ako ich zastaviť

“Takéto počínanie Ruskej federácie hodnotíme ako zámernú a účelovú provokáciu s cieľom zastrašiť susedné krajiny a ich spoločnosti. Je to ďalší dôkaz toho, že agresívna a revizionistická politika Ruska ohrozuje bezpečnosť jeho susedov a celej Európy,” uviedlo litovské ministerstvo zahraničia podľa Delfi.

Vyzvalo Moskvu, aby rešpektovala a dodržiavala všeobecné princípy a normy medzinárodného práva a medzinárodné a bilaterálne dohody o nenarušiteľnosti hraníc.

The Moscow Times poznamenali, že návrh na revíziu hranice bol predložený na verejnú diskusiu prakticky súčasne so začiatkom cvičenia s taktickými jadrovými zbraňami, ktorého cieľom je podľa ruského ministerstva obrany odpovedať “na provokatívne vyhlásenia a hrozby západných predstaviteľov”

Zdroj: HN