Skip to content
Menu
Riešenie cholesterolu a nespavosti. Stačí pohár denne
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Riešenie cholesterolu a nespavosti. Stačí pohár denne

2.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shtutterstock/Africa Studio).

Má výraznú chuť, osviežuje, povzbudzuje a poskytuje celý rad zdraviu prospešných vitamínov a minerálov. Mnohí ju označujú za „zázrak podporujúci zdravie“. Najčastejšie sa nachádza na stoloch diabetikov, hypertonikov a budúcich mamičiek. Každý by ju však mal piť denne. Na čo pomáha pitie čerešňovej šťavy? Stačí pohár denne, aby ste v okamihu spozorovali rozdiel.

Na čo pomáha pitie čerešňovej šťavy? Stačí pohár denne, aby ste v okamihu spozorovali rozdiel.
Foto: shtutterstock/Africa Studio

Hydratuje telo a bleskovo rieši problémy s vysokým cholesterolom, pričom je skutočným liekom proti bolesti kĺbov. Obľubujú ju diabetici, hypertonici a dokonca ani budúce mamičky ju neodmietnu. Chutí totiž šialene dobre a je ešte lepšia pre zdravie organizmu. Do práce sa pustí v priebehu chvíľky.

Aký džús je najzdravší na pitie? Len pohár denne

Mnohí ich tak milujú, že jedia len surovú verziu, niekedy dokonca priamo zo stromu. V lete, keď sezóna čerešní vstupuje do svojej hlavnej fázy, sa však oplatí naplánovať si trochu kulinárskej práce. A potom sa chopiť pohárov a uzamknúť si chuť čerešní o niečo dlhšie.

Veď čerešňová šťava je jednou z najchutnejších a zároveň najzdravších možností hydratácie organizmu. Tento domáci nápoj, mnohými nazývaný „tekutá vitamínová injekcia“, vďaka vysokému obsahu antioxidantov neutralizuje voľné radikály, čím spomaľuje proces starnutia a chráni pred rakovinou. To je však len začiatok.

Na čo pomáhajú čerešne? Domáca čerešňová šťava je pokladom zdravia

Čerešňová šťava je jednou z najlepších alternatív pomarančového alebo jablkového džúsu. V jednom pohári sa totiž nachádza len 88 kalórií a samotný nápoj, ktorý sa skladá prevažne z vody, je skvelý na hydratáciu. Zároveň poskytuje veľkú dávku vitamínu C (až 84 mg v jednom pohári) a zároveň účinne posilňuje imunitný systém, ktorý je mimoriadne oslabený. Jej zloženie zahŕňa aj vitamíny A, E, K a tie zo skupiny B, ako aj draslík, vápnik, železo, fosfor či horčík, ktoré sa spoločne starajú o správny zrak a dobrý stav pokožky, vlasov a nechtov.

Mnohí ich tak milujú, že jedia len surovú verziu, niekedy dokonca priamo zo stromu.
Foto: shutterstock/Shulevskyy Volodymyr

Kyselina listová, ktorá sa odporúča pre anemikov a tehotné ženy, je tiež bohato zastúpená v čerešňovej šťave. Nápoj tiež reguluje v metabolizme hladinu sodíka a draslíka a znižuje hladinu cholesterolu. Preto je výborný v strave hypertonikov a ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Na čo pomáha pitie čerešňovej šťavy? Liek proti nespavosti a nechutenstvu

Čerešne sú jedným z mála druhov ovocia, ktoré obsahujú melatonín. Vedci dokázali, že vďaka tomu sú jedným z najlepších liekov proti nespavosti. Podľa výskumu uverejneného v časopise Journal of Medicinal Food pohár čerešňovej šťavy, ktorý sa pije ráno a večer počas dvoch týždňov, údajne lieči problémy so spánkom.

Pohár čerešňovej šťavy, ktorý sa pije ráno a večer počas dvoch týždňov, údajne lieči problémy so spánkom.
Foto: shutterstock/Sergey Mironov

Čerešňová šťava pomáha aj pri bolestiach svalov a horúčke, pôsobí protizápalovo pri prechladnutí alebo chrípke. Podporí aj liečbu močových porúch – obličkových kameňov alebo zápalu močového mechúra. Navyše ovocné kyseliny, ktoré obsahuje, stimulujú vylučovanie slín a tráviacich enzýmov, takže čerešňová šťava posilní chuť do jedla.

Ľudia, ktorí sú alergickí na salicyláty, by sa však mali zdržať konzumácie čerešňovej šťavy. Opatrní by mali byť aj ľudia užívajúci lieky na zrážanie krvi a tí, ktorí majú problémy s tráviacim traktom, napríklad žalúdočné vredy.

Ako pripraviť dobrý čerešňový džús? Existuje niekoľko možností

Vydajte sa do záhrady s vedrom počas sezóny, ktorá je pre čerešne od júna do augusta. Zásoby čerešní si môžete urobiť aj na trhu alebo v obchode so zeleninou. Na prípravu chutnej šťavy budete potrebovať kilogram čerešní a 500 g cukru. Nápomocný môže byť odšťavovač.

Ovocie umyte a vložte do nádoby.

Pridajte cukor a počkajte, kým sa čerešne odšťavia.

Hotovú šťavu nalejte do fliaš a zavíčkujte.

Nalejte ju do fliaš a pevne uzavrite. Potom si už len vychutnajte lahodnú chuť.
Foto: shtutterstock/Africa Studio Pixabay/svklimkin

Tradičná metóda trvá o niečo dlhšie. Z umytého kilogramu čerešní odstráňte jadierka, potom čerešne vložte do väčšej nádoby, pridajte kilogram cukru a nechajte niekoľko hodín odstáť, kým sa z čerešní nevypustí šťava. Položte ich na sporák a priveďte do varu, pričom dávajte pozor, aby sa šťava nevyvarila. Nalejte ju do fliaš a pevne uzavrite. Potom si už len vychutnajte lahodnú chuť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pokladnica vitamínov a minerálov. Kúpte si ho v obchode so zeleninou, sezóna sa práve začína

Tento nápoj pite každý deň nalačno. V okamihu pocítite úľavu

The post Riešenie cholesterolu a nespavosti. Stačí pohár denne appeared first on Vášeň v tebe.