Skip to content
Menu
Retro deň na II. stupni v Starej Turej
Regióny
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Retro deň na II. stupni v Starej Turej
Regióny

V Starej Turej sa na II. stupni uskutoční nezabudnuteľný Retro deň, ktorý prenesie žiakov do čias, keď bol internet len odvážnou myšlienkou, mobilné telefóny v plienkach a selfie ešte neexistovali. Namiesto toho si ľudia zakladali fotky do rodinných albumov a spomínali na nezabudnuteľné chvíle zachytené na film.

Móda a štýl, ktorý písal históriu

Dekáda 80. a 90. rokov bola charakteristická svojím jedinečným štýlom. Dominovali oversize saká, vypchávky na ramenách, zvoncáky, ľadvinky na páse, výrazné farby a objemné účesy. V tých časoch mala skoro každá mama na hlave trvalú. Nakupovalo sa v Prioroch za slovenské koruny, kde mlieko v sáčku a chlieb za 6 korún patrili k bežným nákupom. Mesto strážila verejná bezpečnosť a z chlapcov sa stávali muži počas dvojročnej základnej vojenskej služby.

Zábava, ktorá nás formovala

Svet spoznával prvé Star Wars filmy a seriály ako Alf, Show Billa Cosbyho či Krok za krokom. Deti pozerali večerníček, Majku z Gurunu, Vlka a zajaca a Krtka. Hrávali sa s mončičákmi a Rubikovou kockou, a najlepšie bubliny sa robili zo žuvačky Pedro.

Hudobné scény ovládali legendy ako Madonna a Michael Jackson, zatiaľ čo v našich končinách žiaril Peter Nagy s hitmi ako “Boby Lego” a “Mandarínka Darinka”. V Čechách to bola Iveta Bartošová a Michal David, ktorý spieval o céčkach, z ktorých sme vyrábali nielen šperky, ale aj závesy.

Hudba sa púšťala z magičov a kazety sme pretáčali ceruzkou. Kto mal walkman za pásom, bol skutočný kráľ. Cvičili sme pred televízorom v rytme spartakiád, skákali cez švihadlá a gumu. Keď neboli preliezky, deti sa hrali na prašáku.

Cestovanie a zábava

Rodiny cestovali do Juhoslávie, spávali pod stanmi a na Dubníku s nafukovačkami. Na Kujanovci v sále družstva to každý týždeň vrelo na diskotékach rádia RockFM.

Oslava Retro dňa

Retro deň na II. stupni bude plný nostalgie. Žiaci si pripomenú túto farebnú a dynamickú éru oblečením a kvízmi. V retro oblečení môžu vyhrať retro ceny, čo ešte viac umocní atmosféru spomienok na staré dobré časy. Bude to pripomenutie obdobia, ktoré formovalo niekoľko generácií a zanechalo nezmazateľné stopy v srdciach mnohých ľudí.

Mesto Stará Turá sa teší na Vašu účasť.

Na obrázku môže byť text, v ktorom sa píše „Centrum vol'ného času Stará Turá a Detský parlament mesta Stará Turá pripravili RETRO DEN 27.5. 2025 obleč sa tak do školy zapoj sa do kvízu a vyhraj“
© Slovenský večerník/ilustračné foto