Skip to content
Menu
Rast ekonomiky by mal podľa analytikov NBS tento rok zrýchliť o pol percenta viac, než bol minuloročný odhad
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Rast ekonomiky by mal podľa analytikov NBS tento rok zrýchliť o pol percenta viac, než bol minuloročný odhad

Rast slovenskej ekonomiky by mal v tomto roku zrýchliť na 2,1 percenta z minuloročných 1,6 percenta. Vyplýva to z aktuálnych predikcií analytikov vybraných bánk, ktoré každý mesiac zverejňuje Národná banka Slovenska. Mierne tak zlepšili svoj odhad, keď v apríli očakávali hospodársky rast na úrovni 1,9 percenta.

Analytici v máji nezmenili výhľad inflácie na tento rok. Priemerný harmonizovaný index spotrebiteľských cien prognózujú aktuálne na úrovni 3,1 percenta, rovnako ako v apríli. Pôjde pritom o výrazný pokles z minuloročných 11 percent. Rovnaký vývoj očakávajú aj pri jadrovej inflácii, ktorá by sa mala znížiť z vlaňajších 9,5 percenta na tohtoročných 3,1 percenta.

Slovenskí finančníci ocenili bývalého viceguvernéra NBS

Koncoročnú mieru nezamestnanosti očakávajú analytici rovnakú už niekoľko mesiacov, a to na úrovni 5,7 percenta. Mala by tak mierne klesnúť z vlaňajších 5,9 percenta. Spomalenie predpovedajú aj v prípade rastu nominálnych miezd, a to na 7,7 percenta z minuloročných 9,4 percenta. Zamestnanosť sa tento rok podľa nich oproti vlaňajšku zníži o 0,1 percenta.

Predikcie zverejnené NBS predstavujú priemer odhadov jednotlivých ukazovateľov od analytikov šiestich vybraných bánk pôsobiacich na Slovensku. Patria k nim Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka, Tatra banka, UniCredit Bank, Československá obchodná banka a 365.bank. Údaje sú aktualizované mesačne.

Zdroj: HN