Skip to content
Menu
Ranné búrky sú za nami, počasie sa zatiaľ upokojilo. K Slovensku sa však blíži storočná povodeň. Nemecko už evakuuje ľudí
publikované: 1 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Ranné búrky sú za nami, počasie sa zatiaľ upokojilo. K Slovensku sa však blíži storočná povodeň. Nemecko už evakuuje ľudí

1.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:shutterstock/CHOKCHAI POOMICHAIYA).

Slovensko má za sebou ranné kolo búrok. Nateraz je jasné počasie, miestami so zmenšenou oblačnosťou. Okolo poludnia sa však očakáva ďalšie kolo prehánok a búrok. Zrážkové pásmo bude postupovať z juhu na severoseverovýchod. Najintenzívnejšie búrky sa očakávajú na strednom a východnom Slovensku.

Foto: shutterstock/CHOKCHAI POOMICHAIYA

Výdatný lejak spôsobený tlakovou nížou, ktorá sa pomaly presúva z Českej republiky do Poľska, naberá na sile. Očakáva sa, že tam dnes opäť spadne veľké množstvo zrážok, čo ešte viac zhorší už aj tak zložitú situáciu. Táto tlaková níž, ktorá sa v súčasnosti nachádza nad Českou republikou a ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali QUIRINA, prináša intenzívne zrážky. Podľa portálu iMeteo.sk páve táto tlaková níž ovplyvnila aj včerajšie počasie u nás, keď studený front spôsobil búrky.

Situácia v západnej Českej republike a Nemecku je však oveľa dramatickejšia. Za posledných niekoľko hodín tam veľa pršalo a dnes sa očakáva až 100 mm nových zrážok. Najhoršia situácia je na juhu Nemecka, kde museli evakuovať už tisíce ľudí.

Hladina Rýna už začala stúpať. Hrozí 100-ročná povodeň

V Bádensku-Württembersku sa očakáva povodeň, ktorá sa vyskytne len raz za storočie. Hladina Rýna už začala nebezpečne stúpať. V dôsledku toho bola už obmedzená lodná doprava v oblasti Karlsruhe.

Na západe Česka a juhu Nemecka sa aj dnes očakávajú silné dažde. Podľa najnovších predpovedí by dážď mal prestať až v nedeľu, ale potom sa očakávajú búrky. V Bavorsku môže do nedeľného večera napadnúť ďalších 100 mm dažďa, a v oblasti Mníchova až 140 mm. Takéto množstvo zrážok spôsobí, že sa rieky vylejú z brehov. Hladiny riek Rýn a Dunaj rýchlo stúpajú.

Povodňová vlna na Slovensku?

Juhozápad Nemecka odvodňuje rieka Rýn, no väčšiu časť južného Nemecka odvodňuje Dunaj. Povodňová vlna z južného Nemecka sa tak bude šíriť po rieke Dunaj aj k Slovensku.

Už včera okolo poludnia boli zaznamenáme prvé známky výdatných zrážok na Dunaji. Hladina rieky sa začala zvyšovať pod Devínom a čoskoro stúpne aj v Bratislave. Očakáva sa, že hladina Dunaja v Bratislave rýchlo vzrastie z ranných 430 cm na 500 cm.

Treba počítať s ďalším nárastom hladiny, čo súčasné hydrologické predpovede ešte neuvádzajú. Voda z južného Nemecka dorazí do Bratislavy za 2 až 3 dni. Silné dažde v Nemecku ovplyvnia Slovensko najskôr v druhej polovici pondelka.

Dobrou správou je, že zatiaľ čo v Nemecku prší intenzívne, na Morave sú zrážky miernejšie. Moravu je dôležité spomenúť preto, že v prípade silných dažďov v Česku by voda z tohto územia tiekla práve riekou Morava. Ak by sa povodňové vlny Dunaja a Moravy stretli pod Devínom, povodňová situácia na našom území by sa zhoršila.

Momentálne to vyzerá, že Dunaj zvládne situáciu. Hladina by mala presiahnuť 600 cm a možno dosiahne aj prvý povodňový stupeň. Dunaj sa môže na niektorých miestach vyliať, ale to nie je nič neobvyklé a výraznejšie protipovodňové opatrenia zatiaľ nie sú potrebné.

Aké počasie bude zajtra?

V nedeľu bude podobné počasie ako dnes a ako posledné dva týždne. Ako informuje portál Počasie & Radar, vplyvom slabnúceho studeného frontu sa zvýši počet búrok a ich intenzita. Očakáva sa premenlivá oblačnosť, miestami sa obloha prechodne vyjasní, najmä na západe krajiny. Prehánky a búrky s občas zosilneným vetrom sa objavia v rôznych častiach Slovenska, a teda nikoho už neprekvapia.

Maximálne denné teploty zostanú nezmenené – na severe okolo 21 °C, na juhu okolo 26 °C. Minimálne nočné teploty tiež neprejavia žiadnu zmenu. V noci bude teplota stabilná, podobne ako počas uplynulých dní.

Celkovo sa očakáva, že počasie bude pokračovať v rovnako premenlivom a nestálom trende, ktorý pretrváva posledné dva týždne.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy sa odporúča prvé kosenie trávy v roku 2024? Počkajte na tento dátum. Na jar dorastie zelená ako pažítka

To je to najhoršie, čo môžete pri kosení trávy urobiť. Na každom kroku sa objavia holé miesta

The post Ranné búrky sú za nami, počasie sa zatiaľ upokojilo. K Slovensku sa však blíži storočná povodeň. Nemecko už evakuuje ľudí appeared first on Vášeň v tebe.