Skip to content
Menu
Rada RTVS prijala účelové uznesenie, môže viesť k môjmu odvolaniu v parlamente, tvrdí Machaj
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Rada RTVS prijala účelové uznesenie, môže viesť k môjmu odvolaniu v parlamente, tvrdí Machaj

Šéf RTVS Ľuboš Machaj sa zásadne vymedzuje voči dvom uzneseniam, ktoré včera prijala Rada RTVS. Upozornil, že na ich základe môže dôjsť k tomu, že ho poslanci odvolajú z funkcie.

Rušenie RTVS je o krok bližšie. Poslanci posunuli Šimkovičovej návrh do druhého čítania

Myslí si, že rada prijala uznesenia z dôvodu, aby “v tejto zložitej situácii ukázala svoje opodstatnenie”. Zdôraznil, že uznesenia budú rozporovať.

Rada RTVS

Ide o orgán, ktorý dohliada na činnosť Rozhlasu a televízie Slovenska. Jej úlohou je zabezpečiť, aby RTVS plnila svoje poslanie verejnoprávneho vysielateľa. Má deväť členov, ktorí sú volení parlamentom na šesťročné obdobie.

Prvé uznesenie sa týkalo vysielania verejnoprávneho média o atentáte na premiéra Roberta Fica. “Dlho sa tam diskutovalo, či sme mali alebo nemali uverejniť celé meno atentátnika,” vyjadril sa Machaj a označil to za pomerne marginálnu záležitosť. Okrem toho niektorí členovia rady médiu vyčítali neobjektivitu, čo šéf RTVS odmieta.

Druhé uznesenie tvrdí, že Machaj porušil zákon pri procese zvyšovania platov, čo taktiež odmieta. Práve toto podľa neho môže byť stanoviskom, na základe ktorého bude konať výbor pre médiá a kultúru a môže to viesť k návrhu na jeho odvolanie v pléne Národnej rady.

Tvrdí, že majú viac stanovísk, že nešlo o porušenie zákona, napríklad aj od ústavného experta Radoslava Procházku. A dokonca aj od jedného člena rady, ktorý tam podľa Machaja zabezpečuje právny dohľad. 

Preto považuje rozhodnutie rady za účelové, bez právnych dokladov a právnej diskusie a bude ho napádať. 

Za uznesenie, že Machaj porušil zákon, hlasovalo päť zo ôsmich prítomných členov rady.

Zdroj: HN