Skip to content
Menu
Putin sa chystá do Severnej Kórey, návšteva sa uskutoční v “dohľadnej budúcnosti”
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Putin sa chystá do Severnej Kórey, návšteva sa uskutoční v “dohľadnej budúcnosti”

Kremeľ chystá návštevu prezidenta Vladimira Putina v Severnej Kórei, uviedla dnes agentúra RIA Novosti. Presný termín oznámia neskôr. Vzťahy oboch krajín sa od ruského útoku na Ukrajinu pred viac ako dvoma rokmi výrazne utužili, Pchjongjang patrí k najväčším podporovateľom Moskvy. Severokórejský vodca Kim Čong-un Rusko navštívil vlani.

“Prezident Putin dostal pozvanie na oficiálnu návštevu Severnej Kórey. Táto návšteva sa v súčasnosti pripravuje. Termín tejto cesty včas oznámime,“ citovala agentúra AFP hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Kim Čong-un vyzval na epochálnu zmenu pri prípravách Severnej Kórey na vojnu

O návšteve Putina v izolovanej komunistickej krajine, kde bol ako prezident naposledy v roku 2000, sa hovorí už dlhší čas. V januári Peskov uviedol, že Rusko dúfa, že sa uskutoční v “dohľadnej budúcnosti”.

Zbližovanie oboch krajín bolo v poslednom čase viditeľné z viacerých udalostí, vrátane verejného poďakovania ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova za podporu ruskej vojny na Ukrajine pri jeho návšteve KĽDR. Severná Kórea Rusku poskytla značné množstvo munície a rakiet, čím podľa USA a jeho spojencov porušila viaceré rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

Putin sa vodcovi KĽDR zase odvďačil napríklad tým, že mu daroval auto “na osobné použitie”.

Zdroj: HN