Skip to content
Menu
Prirovnávať Netanjahua k lídrom Hamasu je neprijateľné, myslí si Tusk
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Prirovnávať Netanjahua k lídrom Hamasu je neprijateľné, myslí si Tusk

Prirovnávať izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k lídrom palestínskej teroristickej organizácie Hamas je neprijateľné, povedal dnes poľský premiér Donald Tusk. Išlo o reakciu na pondelkovú žiadosť hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) o vydanie zatykačov na Netanjahua, izraelského ministra obrany Joava Galanta a troch lídrov Hamasu.

“Snaha ukázať, že premiér Izraela a lídri teroristickej organizácie sú rovnakí, a zapojenie medzinárodných inštitúcií do toho, je neprijateľné,” povedal Tusk podľa agentúry Reuters.

Podobne sa už v pondelok vyjadril americký prezident Joe Biden, ktorý zdôraznil, že medzi Izraelom a Hamasom nie je žiadna rovnosť. Tiež napríklad podľa Berlína vydanie zatykačov súčasne na predstaviteľov oboch strán konfliktu na Blízkom východe vyvoláva nesprávny dojem rovnosti.

Podľa hlavného prokurátora ICC Karima Khana nesú Netanjahu, izraelský minister obrany Joav Galant, šéf vojenského krídla Hamásu Muhammad Díf, líder Hamásu v Pásme Gazy Jahjá Sinvár a šéf politického krídla Hamásu Ismáíl Haníja zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané v Izraeli a v Pásme Gazy.

Netanjahu a Galant podľa Khana nesú trestnú zodpovednosť okrem iného za používanie vyhladovania civilistov ako vojnového nástroja v Pásme Gazy, za úmyselné spôsobenie veľkého utrpenia a za úmyselné zabitie alebo vraždy.

Vedúci predstavitelia Hamasu potom čelia obvineniu z zodpovednosti za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti zahŕňajúce vyhladzovanie a vraždenie, branie rukojemníkov, mučenie, znásilňovanie a ďalšie prípady sexuálneho násilia.

Zdroj: HN