Skip to content
Menu
Priemyselná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii  v medziročnom porovnaní klesla
publikované: 15 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Priemyselná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii  v medziročnom porovnaní klesla

Podľa údajov zverejnených európskym štatistickým úradom Eurostat vo februári 2024 ožila priemyselná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v medzimesačnom porovnaní, ale v medziročnom porovnaní klesla.

Prvý odhad Eurostatu naznačuje, že vo februári 2024 sa vo výkone priemyslu po očistení od sezónnych vplyvov medzimesačne zvýšil o 0,8 % v eurozóne a o 0,7 % v celej EÚ, po januárovom poklese.

V medziročnom porovnaní sa však priemyselná výroba vo februári 2024 v eurozóne znížila o 6,4 % a v celej EÚ o 5,4 %. Medzi členskými štátmi EÚ, ktorých údaje mal Eurostat k dispozícii, zaznamenali najväčší medzimesačný nárast priemyselnej výroby Írsko (3,8 %), Maďarsko (3,5 %) a Slovinsko (3,3 %), pričom najväčší pokles sa objavil v Chorvátsku (-4,6 %), Litve (-3 %) a Belgicku (-2,7 %).

V medziročnom porovnaní najväčší pokles priemyselnej produkcie zaznamenali Írsko (-36 %), Belgicko (-12,7 %) a Bulharsko (-8,4 %), zatiaľ čo najväčší nárast bol zaznamenaný v Španielsku (3,5 %), Slovinsku (2,8 %) a Dánsku (2,7 %).

Na Slovensku sa výkon priemyslu vo februári medzimesačne zvýšil o 0,4 % a medziročne stagnoval.

©Slovenský večerník/ilustračné foto