Skip to content
Menu
Prezident SR Peter Pellegrini dnes odcestoval do Washingtonu, kde sa tento týždeň zúčastní na samite NATO
publikované: 8 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Prezident SR Peter Pellegrini dnes odcestoval do Washingtonu, kde sa tento týždeň zúčastní na samite NATO

Prezident SR Peter Pellegrini v pondelok dopoludnia odcestoval do Washingtonu, kde sa tento týždeň zúčastní na samite NATO, informovala Kancelárie prezidenta SR.

Spolu s prezidentom Petrom Pellegrinim sa na samite zúčastní aj podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár,” priblížili z prezidentskej kancelárie.

O čom bude tohtotýždňový samit?

Spojenci NATO na samite vo Washingtone predstavia plán “mosta k členstvu” pre Ukrajinu a oznámia kroky na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, informovala v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa Spojených štátov.

“Spojenci potvrdia, že budúcnosť Ukrajiny je v NATO a oznámia, ako pre ňu zvyšujú vojenskú, politickú a finančnú podporu. Je to súčasť mosta Ukrajiny do NATO,” uviedol nemenovaný predstaviteľ USA dodávajúc, že tento plán bude zahŕňať školenie, koordináciu, logistiku a rozvoj síl.

“Ide o veľmi vážnu snahu dostať Ukrajinu do do pozície, v ktorej bude pripravená plniť svoje úlohy a záväzky v rámci Aliancie hneď v prvý deň,” doplnil.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok informoval, že lídri členských krajín NATO budú presadzovať aktívnejšiu úlohu Severoatlantickej aliancie pri koordinácii medzinárodnej pomoci a vojenského výcviku pre Ukrajinu, avšak bez toho, aby na summite stanovili konečný termín vstupu Ukrajiny do tejto organizácie.

Príspevok Prezident SR Peter Pellegrini dnes odcestoval do Washingtonu, kde sa tento týždeň zúčastní na samite NATO je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.