Skip to content
Menu
Pred výsadbou cukiet ich vložte do zeme. Úroda bude bohatá
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Pred výsadbou cukiet ich vložte do zeme. Úroda bude bohatá

22.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/avphotosales).

Domáce cukety sú snom mnohých milovníkov zeleniny. Dá sa z nich pripraviť široká škála zdravých jedál. Ak sa však rozhodnete pestovať cukety, musíte mať na pamäti niekoľko základných pravidiel. Kedy vysádzať cukety a aké hnojivo je najlepšie použiť?

Kedy vysádzať cukety a aké hnojivo je najlepšie použiť?
Foto: shutterstock/avphotosales

Kedy vysádzať cukety

Cukety musíte vysádzať v druhej polovici mája. Vtedy sa znižuje riziko mrazov, ktoré by mohli rýchlo prispieť k úhynu rastliny. V rovnakom čase môžete do zeme zasiať aj semená cukety. Do jednej jamky vložte 2 až 3 semená.

Dôležité je tiež pamätať na výber správneho miesta pre cukety. Zelenine sa bude najlepšie dariť na slnečnom mieste, ktoré je navyše chránené pred vetrom.

Pestovanie cukiet – základné princípy

Oplatí sa poznať základné zásady pestovania tejto zeleniny, ak sa chcete tešiť z bohatej úrody cukiet, Dôležitá je pôda. Najlepšie je, ak je substrát úrodný a dobre odvodnený. Venujte pozornosť kyslosti pôdy. Pôda má byť neutrálna, s hodnotou pH 6 až 7.

Cukety by ste mali pravidelne zavlažovať. Rastlina má plytký koreňový systém a musíte ju zalievať pomerne často. Pomôcť vám pri tom može hydrogél jemný. Tento výrobok vám pomôže uchovať vodu v pôde a postupne ju bude vracať späť do rastliny. Je to užitočné najmä v čase sucha.

Rastlina má plytký koreňový systém a musíte ju zalievať pomerne často.
Foto: shutterstock/La Huertina De Toni

Záhony by ste mali pravidelne čistiť od buriny. Niektorí záhradníci používajú mulčovanie, ktoré obmedzuje rast nežiaducich rastlín. Mulčovanie môže tiež zabrániť nadmernému odparovaniu vody z pôdy.

Najlepšie hnojivo pre cukety. Použite tento trik a užite si bohatú úrodu

Hnojenie je veľmi dôležité pri pestovaní cukiet. Rastlina potrebuje správne množstvo živín, ktoré pozitívne ovplyvnia jej rast a úrodu. Existuje trik, ktorý používajú skúsenejší záhradníci. O čo presne ide?

Jedným z najlepších hnojív pre cukety je pravdepodobne granulovaný kravský hnoj. Na miesto, kam chcete umiestniť sadenicu, nasypte malé množstvo a potom granule prikryte vrstvou zeminy. Na túto vrstvu potom zasaďte sadenice alebo zasejte semená. Takto sa rastlina bude vyvíjať oveľa lepšie a navyše sa vám odvďačí bohatou úrodou.

Okrem granulovaného kravského hnoja možete použiť aj kurací granulovaný hnoj. Pôdu pre cukety možno tiež zmiešať s kompostom alebo doplniť biohumusom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vertikálne pestovanie cukiet. Ako to robiť dobre – zásady a výhody vertikálneho pestovania

Ako pestovať cuketu? Z jednej sadenice môžete nazbierať až 40 plodov. Jedna chyba a bohatú úrodu môžete stratiť

The post Pred výsadbou cukiet ich vložte do zeme. Úroda bude bohatá appeared first on Vášeň v tebe.