Skip to content
Menu
Pred parlamentom stáli desiatky ľudí so zviazanými rukami nad hlavami. Protestovali proti Šimkovičovej zákonu (foto)
Aktuálne
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Pred parlamentom stáli desiatky ľudí so zviazanými rukami nad hlavami. Protestovali proti Šimkovičovej zákonu (foto)
Aktuálne

14.5.2024 (SITA.sk) – Približne 250 členov kultúrnej obce z rôznych odvetví a regiónov Slovenska sa v utorok zhromaždilo pred budovou parlamentu, aby dali poslancom nahlas najavo, že nesúhlasia s „politickým únosomFondu na podporu umenia prostredníctvom novely zákona z dielne SNS. Ako ďalej pripomenula iniciatíva Otvorená Kultúra!, parlament má o novele hlasovať práve v utorok o 17:00.

Na úvod protestu pod názvom Kedy, ak nie teraz? si účastníci oblečení v krojoch aj v reflexných vestách odkazujúcich na ich príslušnosť k pracujúcim v kultúre symbolicky zaviazali ruky povrazmi.

„Dali tak najavo, že kontroverzná novela zviaže nezávislému a slobodnému umeniu ruky,” informovala iniciatíva.

Podľa protestujúcich dve tretiny členov odborných komisií FPU v prípade schválenia novely odmietajú svojou odbornou expertízou kryť rozhodnutia politických nominantov v rade FPU. Zároveň vyjadrili presvedčenie, že kultúra a umenie vo všetkých podobách sú neoddeliteľné od slobody prejavu a iných demokratických slobôd a nemôžu sa stať mocenským nástrojom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest Kedy, ak nie teraz? (fotografie)

„Kultúrna obec nebude mlčky znášať snahy o mocenské ovládnutie kultúry a využije všetky demokratické formy odporu na ochranu slobodnej a otvorenej kultúry,” doplnila iniciatíva.

Viac k témam: ak nie teraz?, Kedy, Kultúrna obec, Platforma Otvorená kultúra!, Protest
Zdroj: SITA.sk – Pred parlamentom stáli desiatky ľudí so zviazanými rukami nad hlavami. Protestovali proti Šimkovičovej zákonu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.