Skip to content
Menu
Pre stúpajúcu hladinu mora presídlia zhruba tristo rodín z maličkého panamského ostrova Gardi Sugdub
Aktuálne
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Pre stúpajúcu hladinu mora presídlia zhruba tristo rodín z maličkého panamského ostrova Gardi Sugdub
Aktuálne

2.6.2024 (SITA.sk) – V stredoamerickom štáte Panama sa zhruba 300 rodín pripravuje na evakuáciu na pevninu z maličkého ostrova Gardi Sugdub.

Obyvatelia sú nútení presídliť sa v dôsledku stúpajúcej hladiny mora do nových príbytkov na pevnine, ktoré postavili za 12 miliónov dolárov.

Gardi Sugdub je jedným z približne 50 obývaných ostrovov v súostroví územia Guna Yala. Je len asi 366 metrov dlhý a 137 metrov široký. Každý rok, najmä keď silné vetry v novembri a decembri bičujú more, voda napĺňa ulice ostrova a dostáva sa do domácností.

Klimatické zmeny nevedú len k zvyšovaniu hladiny morí, ale aj k otepľovaniu oceánov, a tým vyvolávajú silnejšie búrky. Na ostrove sa pôvodne pokúsili posilniť okraje skalami, pilótami a koralmi, ale morskú vodu to nezastavilo.

Autonómna vláda sa pred dvoma desaťročiami rozhodla, že je potrebné porozmýšľať nad opustením ostrova, ale v tom čase to bolo preto, že ostrov bol príliš preplnený. Účinky klimatických zmien však napokon urýchlili túto myšlienku.

Viac k témam: ostrov Gardi Sugdub, stúpajúca hladina mora, Zmena klímy
Zdroj: SITA.sk – Pre stúpajúcu hladinu mora presídlia zhruba tristo rodín z maličkého panamského ostrova Gardi Sugdub © SITA Všetky práva vyhradené.