Skip to content
Menu
Pre stúpajúcu hladinu Dunaja zvolal Taraba v Gabčíkove krízový štáb

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba zvolal krízový štáb a zá…
Aktuálne
publikované: 4 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Pre stúpajúcu hladinu Dunaja zvolal Taraba v Gabčíkove krízový štáb

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba zvolal krízový štáb a zá…
Aktuálne

Pre stúpajúcu hladinu Dunaja zvolal Taraba v Gabčíkove krízový štáb

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba zvolal krízový štáb a zároveň kontrolný deň na Vodnom diele Gabčíkovo. Cieľom krízového štábu bude zabezpečiť kroky na zaistenie bezpečnosti obyvateľov Slovenska pred zvýšeným rizikom povodní. To so sebou prináša hladina rieky Dunaj, ktorá vďaka silným zrážkam na území Nemecka a Rakúska neustále rastie.

„Chcem ubezpečiť všetkých obyvateľov žijúcich v blízkosti Dunaja, že vyvinieme maximálne úsilie a zabezpečíme všetky potrebné kroky na to, aby sme minimalizovali akékoľvek možné dopady stúpajúcej hladiny rieky na ich majetok či zdravie. Aktuálne sa nám podarilo zapojiť do prevádzky všetkých osem turbín na výrobu elektrickej energie v Gabčíkove, čím sme zvýšili prietok Dunaja“ zdôraznil Taraba. Ďalšie tri turbíny na výrobu elektrickej energie sú v prevádzke v Čunove.

Podľa šéfa envirorezortu sa týmto krokom podarilo nie len zvýšiť prietok Dunaja, vďaka čomu rýchlejšie odteká voda z územia, ale navyše aj využiť ekonomickú príležitosť. „Nad strednou Európou je aktuálne zamračené a nízka veternosť, vďaka čomu vyletela nahor cena elektrickej energie. Vďaka prevádzke Gabčíkova tak očakávame iba za najbližšie dva dni príjem pre štátny rozpočet na úrovni troch miliónov eur. Aj tieto čísla ukazujú, že Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik disponujú tými najlepšími odborníkmi, ktorí naozaj vedia čo robia a okrem toho, že sa starajú o našu bezpečnosť, prinášajú svojou činnosťou štátu ešte aj profit,“ podotkol Taraba.

Podľa generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Petra Moldu je aktuálne nastavený vodný prietok Dunaja na úrovni 4 200 metrov kubických vody za sekundu. „Od včerajšieho večera je do procesu výroby elektriny zapojených všetkých osem turbín s výkonom 570 megawattov, napriek tomu, že jedna z týchto turbín bola dlhodobo mimo prevádzky. Chcem sa veľmi pekne poďakovať všetkým zamestnancom, ktorí nám pomáhajú zvládať aktuálnu situáciu a starajú sa o údržbu vodnej elektrárne a výrobu elektrickej energie,“ povedal Molda.

Slovenský vodohospodársky podnik pozorne sleduje hladinu Dunaja na viacerých vodočtoch v rámci zahraničia, ako sú vodočet v nemeckom Passau alebo rakúskom Kienstocku. „Na týchto vodočtoch už dnes očakávame kulmináciu hladiny Dunaja, teda dosiahnutie bodu, v ktorom bude hladina rieky najvyššia. Následne sa očakáva jej pokles. Na Slovensku je určujúcim vodočet na bratislavskom Devíne. Ten zatiaľ nedosahuje úroveň ani prvého stupňa povodňovej aktivity, ktorá sa začína na hranici 650 centimetrov. Obyvateľov Podunajska tak môžeme ubezpečiť, že nedôjde k ich ohrozeniu v dôsledku povodňovej aktivity,“ dodal Jozef Moravčík, generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku.Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR