Skip to content
Menu
Pohár denne a vaše problémy s vysokým cholesterolom a bolesťami kĺbov skončia
publikované: 26 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Pohár denne a vaše problémy s vysokým cholesterolom a bolesťami kĺbov skončia

26.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shtutterstock/Africa Studio Pixabay/svklimkin).

Čerešňová šťava sa odporúča diabetikom, budúcim mamičkám a ľuďom s hypertenziou. Dokonale hydratuje organizmus a má oveľa viac vlastností, ktoré zlepšujú celkové zdravie. Zistite, prečo sa oplatí vypiť pohár čerešňového džúsu denne.

Čerešňová šťava sa odporúča diabetikom, budúcim mamičkám a ľuďom s hypertenziou.
Foto: shtutterstock/Africa Studio Pixabay/svklimkin

Čerešňová šťava nie je najobľúbenejšou voľbou. Medzitým tento nápoj dodá telu veľkú porciu vitamínov a minerálov. Oplatí sa po nej siahnuť kvôli jej početným vlastnostiam, ktoré dokážu zlepšiť pohodu a zdravie. Hoci sa najčastejšie odporúča diabetikom, zaberie takmer každému.

Tento džús pijeme len zriedka, čo je škoda 

Čerešňová šťava pozostáva z väčšej časti z vody, takže jej pohár obsahuje len 88 kalórií a samotný nápoj je skvelý na hydratáciu organizmu. Rovnaká porcia pomarančového alebo jablkového džúsu obsahuje oveľa viac kalórií. Ide o nápoj, ktorý môžu piť diabetici – má nízky glykemický index. Stále je však zdrojom sacharidov, preto by ste ju mali piť s mierou. 

Aké sú nutričné ​​hodnoty čerešňovej šťavy? Pohár obsahuje až 84 mg vitamínu C, takže prípravok účinne posilní (najmä oslabený) imunitný systém. Je tiež pokladnicou ďalších vitamínov (vrátane A, E, K a tých zo skupiny B) a minerálov (vrátane draslíka, vápnika, železa, fosforu, horčíka). Budú zodpovedné za správne videnie a dobrý stav pokožky, vlasov a nechtov. 

Pitie čerešňového džúsu vďaka hodnotným zložkám dokáže upokojiť zápalové procesy v tele, upokojiť prejavy alergie a pomôcť v boji proti nespavosti. Vitamín C, považovaný za prírodný antioxidant, zlepší nielen imunitu, ale aj zabráni starnutiu organizmu. Vitamín K podporí zrážanlivosť krvi a vitamíny skupiny B priaznivo pôsobia na nervový systém, zlepšujú pamäť a koncentráciu a upokojujú nervy. 

Čerešňová šťava obsahuje aj kyselinu listovú, odporúčanú najmä pre anémiu a tehotné ženy. Ďalšou vlastnosťou nápoja je regulácia metabolizmu sodíka a draslíka a znižovanie cholesterolu. Je to cenná informácia pre hypertonikov a ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. 

Čerešňový džús bude tiež skvelou voľbou pre každého, kto má problém zaspať.
Foto: shtutterstock/Africa Studio

Šťava nielen pre diabetikov 

Kto by mal piť čerešňový džús? Ako sme spomenuli, najčastejšie sa odporúča diabetikom – kvôli nižšiemu glykemickému indexu ako iné nápoje (musí však pamätať na to, aby ho stále užívali s mierou). Piť by ho však nemali len diabetici. Veľká dávka kyseliny listovej z neho robí prírodný doplnok pre budúce mamičky a chudokrvných ľudí.

Ľudia trpiaci anémiou potrebujú túto zložku na posilnenie tvorby červených krviniek a tehotné ženy – pre správny vývoj plodu.  Čerešňový džús bude tiež skvelou voľbou pre každého, kto má problém zaspať. Ovocie je zdrojom melatonínu, ktorý reguluje biologické hodiny, upokojuje a umožňuje zaspať. Bezpečne ho môžu užívať aj ľudia s chorobami srdca a obehového systému a hypertenziou.
 
Hoci nápoj dokáže pomôcť pri mnohých neduhoch, nie každý môže ťažiť z jeho zdraviu prospešných vlastností.  Kto by nemal piť čerešňový džús? V prvom rade ľudí trpiacich gastritídou, dočasným zápalom tráviaceho traktu alebo liečeným peptickým vredom – šťava môže dráždiť.

Samozrejme, nebude sa odporúčať ľuďom alergickým na čerešne. Ak sa po vypití šťavy objavia alergické prejavy, je lepšie ju odložiť a nechať sa vyšetriť u alergológa. Ak užívate antikoagulanciá, lieky na zníženie krvného tlaku a antiaterosklerotické lieky, je tiež lepšie konzultovať užívanie nápoja s lekárom. Môže ovplyvniť fungovanie zdravotníckych zariadení. 

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Povinne zaraďte do svojho jedálnička. Cholesterol Vám začne klesať

Jedzte na raňajky. Vyženie z čriev nánosy a pomôže vám schudnúť

The post Pohár denne a vaše problémy s vysokým cholesterolom a bolesťami kĺbov skončia appeared first on Vášeň v tebe.