Skip to content
Menu
Pirátska strana sa rozhodla v eurovoľbách podporiť Demokratov, podpísali aj memorandum o dlhodobej spolupráci (video)
Aktuálne
publikované: 3 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Pirátska strana sa rozhodla v eurovoľbách podporiť Demokratov, podpísali aj memorandum o dlhodobej spolupráci (video)
Aktuálne

3.6.2024 (SITA.sk) – Mimoparlamentná Pirátska strana sa vzdala kandidatúry vo voľbách do Európskeho parlamentu v prospech strany Demokrati. Zároveň spolu podpísali memorandum o dlhodobej spolupráci. Demokrati sa v dokumente zaviazali, že v prípade úspechu v eurovoľbách budú presadzovať kľúčové body z volebného programu Pirátskej strany, najmä rozšírenie právomoci úradu Európskej prokuratúry.

Podporenie strany Demokrati

Až do komunálnych volieb budú Demokrati a Piráti robiť spoločné tlačové besede v témach týkajúcich sa pôdohospodárstva. Zároveň chcú spolupracovať aj v oblasti komunálnej politiky – poslanci, primátori, starostovia oboch strán majú úzko spolupracovať.

„Vážime si rozhodnutie Pirátskej strany podporiť stranu Demokrati vo voľbách do Európskeho parlamentu a navyše sa aj vzdať kandidatúry, čo je samo o sebe mimoriadne závažné rozhodnutie,“ uviedol v pondelok na tlačovej besede predseda Demokratov Jaroslav Naď. Dodal, že Demokratov už v eurovoľbách podporila Demokratická strana, Občianski demokrati Slovenska, Fórum a strana Jablko.

Blízkosť vzájomných programov

„Toto je dôkaz toho, že to nie sú a neboli Demokrati, ktorí by znemožňovali spoluprácu strán demokratického spektra, ako sa nás snažil niekto nálepkovať,“ dodal Naď.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spomenul tiež, že jeho stranu v eurovoľbách podporili osobnosti ako Milan Kňažko, Iveta Radičová, herečka Zuzana Kanócz, moderátor Rasťo Sokol, ale aj prezidentský kandidát Ivan Korčok. Ako uviedla predsedníčka Pirátskej strany Zuzana Šubová, pre spoluprácu s Demokratmi sa rozhodli z dôvodu blízkosti ich programov.

Boj za spravodlivosť

„Ja si postoj pána Naďa úprimne vážim, čo o ostatných predsedoch opozičných strán povedať nemôžem, tí viac o spolupráci hovoria, ako k nej prispievajú. Demokrati boli jediní, ktorí nás oslovili na spoluprácu,“ povedala Šubová. V oblasti boja za spravodlivosť a proti korupcii si nevie predstaviť lepšieho kandidáta, ako je Štefan Hamran.

„Vždy konal profesionálne a politikom vyslal jasný signál, že je neprípustné, aby politici zasahovali do vyšetrovania akejkoľvek kauzy a nezohol chrbát ani pred ministrom vnútra,“ zhodnotila.

Spolupráca s českým europoslancom

Šubová dodala, že slovenskí Piráti úzko spolupracujú s českým europoslancom za Pirátsku stranu v Česku a chcú dosiahnuť, aby jednotlivé členské štáty Európskej únie boli povinné vyčleniť pre potreby úradu Európskej prokuratúry vlastných vyšetrovateľov.

„Tým pádom by sme slovenským politikom úplne znemožnili zasahovať do vyšetrovania v oblasti eurofondových podvodoch,“ povedala Šubová.

Viac k témam: Eurofondy, Memorandum o spolupráci, Predseda strany Demokrati, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Pirátska strana sa rozhodla v eurovoľbách podporiť Demokratov, podpísali aj memorandum o dlhodobej spolupráci (video) © SITA Všetky práva vyhradené.