Skip to content
Menu
Pezeshkian vyhral iránske prezidentské voľby
publikované: 6 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Pezeshkian vyhral iránske prezidentské voľby

Iránsky reformistický kandidát Masúd Pezeshkian zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb, oznámil hovorca volebného úradu islamskej republiky Mohsen Eslami. Po všetkých 30.530 mil. hlasovacích lístkov získal Pezeshkian 53,6 % hlasov, čo je 16,384 mil. hlasov a stal sa tak deviatym iránskym prezidentom, oznámil Eslami v televízii IRIB. Jeho konzervatívny súper Saeed Jalili získal 44,3 % hlasov, čo je 13,538 mil. hlasov. 

Reformátor Peseschkian vyhral prezidentské voľby v Iráne

Nový iránsky prezident Massoud Peseschkian

Približne 61 miliónov ľudí bolo v piatok vyzvaných, aby si vybrali medzi Peseschkianom a Jalili. Predčasné voľby boli vyhlásené po smrti úradujúceho Ebrahima Raisiho, ktorý zahynul v máji pri páde vrtuľníka. Po opakovanom predĺžení zo strany ministerstva vnútra boli volebné miestnosti otvorené do neskorých večerných hodín.

Reformný kandidát sa opieral o buržoázne pozície

Peseschkian má 69 rokov a pochádza zo severozápadu. Počas prvej vojny v Perzskom zálive so susedným Irakom dokončil štúdium medicíny a slúžil aj na fronte. Po vojne pokračoval v práci lekára a v metropole Tabris urobil kariéru kardiochirurga.

Počas predvolebnej kampane politik vyzýval na reformy a lepšie vzťahy so Západom.

Predtým nenápadný politik sa počas predvolebnej kampane zasadzoval za novú dôveru medzi vládou a ľuďmi, ktorí sú z politiky sklamaní. Počas kampane vyzýval na zlepšenie vzťahov so Západom aj s cieľom “otvoriť ” krajinu a stimulovať podľa jeho slov “chorú” ekonomiku.

Počas mandátu Mohammeda Chatamiho ako prezidenta (2001-2005) už Peseschkian získal vládne skúsenosti ako minister zdravotníctva. Napriek svojim umierneným slovám je považovaný za muža systému, podporoval mocné Revolučné gardy a chválil útok na Izrael dronmi a raketami. V televíznych diskusiách sa označil za konzervatívneho politika, ktorý však považuje reformy za nevyhnutné.

Príspevok Pezeshkian vyhral iránske prezidentské voľby je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.