Skip to content
Menu
Pápež prirovnal EÚ k nacistom a Úniu varoval pred krachom
Redakcia
publikované: 7 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Pápež prirovnal EÚ k nacistom a Úniu varoval pred krachom
Redakcia
publikované: 10 apríla, 2024

Uniknutý návrh príručky pre eurokomisárov nadvihol zo stoličky pápeža Františka. Inokedy pomerne tolerantnú hlavu katolíckej cirkvi dopálila predovšetkým pasáž, kde sa odporúčalo vynechávať slovo „Vianoce“. V súvislosti s tým pápež Európsku úniu tvrdo skritizoval a dokonca ju prirovnal k nacistickej diktatúre.

Škandál okolo pokynov pre inkluzívnu komunikáciu z pera Heleny Dalliovej ďalej napučí. V príručke, ktorá unikla do médií, eurokomisárka pre rovnaké príležitosti napríklad navrhovala, aby ostatní komisári neoslovovali publikum „dámy a páni“, ale neutrálne „vážení kolegovia“. Najväčší poprask ale spôsobilo odporúčanie nepoužívať slovo „Vianoce“ a nahradiť ho za „sviatky“. To samozrejme nemohlo uniknúť pápežovi Františkovi, ktorý sa v pondelok vrátil z návštevy Grécka a Cypru.

V uniknutých dokumentoch sa tiež písalo o nahradení kresťanských mien ako Mary a John „medzinárodnými“ menami, ako sú Malika a Julio, počas používania všeobecných príkladov. Hlava katolíckej cirkvi označila snahy Dalliovej za „módny a slabší pokus o sekularizmus“.

„To je niečo, čo v minulosti nefungovalo. Mnoho diktatúr sa snažilo tieto veci zaviesť. Mám na mysli Napoleona, nacistami alebo komunistami,“ nechal sa počuť svätý otec na palube lietadla. „Európska únia musí byť opatrná, aby sa nevydala na cestu ideologickej kolonizácie. To by mohlo skončiť rozdelením štátov a jej krachom,“ varoval pápež Brusel .

František nie je jediným predstaviteľom Vatikánu, ktorý sa voči EÚ v súvislosti s chystanou príručkou tvrdo vymedzil. Minister zahraničia kardinál Pietro Parolin obvinil úniu z „pretrhávania našich koreňov“ a ignorancie. „Samozrejme vieme, že Európa vďačí za svoju existenciu mnohým. Nesmieme ale zabúdať, že tým kľúčovým je aj samotné kresťanstvo,“ uviedol pre Vatican News.

Príručka Európskej komisie o viac ako 30 stránkach presiakla cez talianske médiá na verejnosť minulý týždeň. Najkontroverznejšou časťou dokumentu bol apel „vyhnúť sa predpokladu, že všetci sú kresťania“. Dalliová k tomu pridala ďalšie rady, ako by jej kolegovia mali medzi sebou hovoriť. “Nie každý oslavuje kresťanské sviatky a nie všetci kresťania ich oslavuje v rovnaké dáta,” uvádza sa v dokumente. Komisárka odporúča zamestnancom, aby sa vyhýbali vetám typu „Vianočný čas môže byť stresujúci“ a namiesto toho používali „Sviatočný čas môže byť stresujúci“.

Okrem predstaviteľov Vatikánu odsúdili túto snahu aj mnohí talianski politici vrátane exministra vnútra Mattea Salviniho alebo bývalého eurokomisára Antonia Tajaniho. Dalliová po kritike cúvla a oznámila, že rozpracované pokyny ešte preskúma a aktualizuje.

Dokument je súčasťou plánu, ktorý presadzuje predsedníčka EK Ursula von der Leyenová na zavedenie „Únie rovnosti“ a zabezpečenie toho, aby „každý bol vo všetkých únijných materiáloch oceňovaný a uznávaný bez ohľadu na svoje pohlavie, rasový alebo etnický pôvod, náboženstvo alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu“.

Zdroj: CNN