Skip to content
Menu
Osvedčená metóda, ako sa vysporiadať s vijačkou krušpánovou. Stačí vám lacný produkt z vašej kuchyne
publikované: 26 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Osvedčená metóda, ako sa vysporiadať s vijačkou krušpánovou. Stačí vám lacný produkt z vašej kuchyne

26.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aRTI01 shutterstocK/MaCross-Photography).

Vijačka krušpánová je nočnou morou mnohých ľudí, ktorí chcú, aby rastliny v ich záhradách vyzerali čo najlepšie. Nie je žiadnym tajomstvom, že dokáže narobiť poriadnu zmätok. V tomto prípade je mimoriadne dôležité reagovať dostatočne rýchlo. Ako sa ho teda môžeme zbaviť doma? Tu je skvelá domáca metóda, ktorú stojí za to poznať.

Tento produkt máte vo svojej kuchyni. Pomôže, ak bojujete s vijačkou krušpánovou.
Foto: shutterstock/aRTI01 shutterstock/vvoe

Buxusy sú jedným z najobľúbenejších kríkov v našich záhradách. Nie je preto prekvapujúce, že toľko ľudí hľadá spôsoby, ako sa zbaviť škodcov, ktorí sa na nich objavujú čoraz častejšie. Samozrejme, hovoríme o vijačke krušpánovej, nenávidenej záhradkármi. Ako sa jej môžeme zbaviť? Na pomoc prichádzajú lacné domáce opravné prostriedky.

Vijačka krušpánová – ako spoznať, že sa v našej záhrade objavil škodca?

Vijačka krušpánová, ktorá sa k nám dostala z Ázie, dokáže doslova požrať buxusy už za pár dní. Je potrebné pripomenúť, že v takýchto prípadoch stojí za to konať čo najrýchlejšie. Najnebezpečnejšie sú larvy. Ako ich môžeme rozpoznať?

Na listoch sa objavujú početné zelené húsenice, ktoré ich veľmi rýchlo požierajú. Okrem toho sú charakteristické aj tenké vlákna priadze a zelené hrudky exkrementov. Mladé larvy požierajú jemnejšie okraje listov. Tí starší naopak jedia doslova všetko.

Je dôležité začať konať čo najskôr.
Foto: shutterstock/aRTI01 shutterstock/vvoe

Vijačka krušpánová v záhrade – ako s ňou bojovať?

Ako sme už uviedli, stojí za to začať konať čo najskôr. Produkt, ktorý má v kuchyni zrejme väčšina z nás, môže byť v takýchto prípadoch veľmi nápomocný. Hovoríme o prášku do pečiva. Posypeme ňou listy kríkov, na ktorých sa objavili larvy. Na zvýšenie účinnosti sa oplatí pripraviť postrek.

Pridajte jeden balíček prášku do nádoby s litrom vody. Zmes prelejeme do fľaštičky s rozprašovačom. Nakoniec ním postriekame kríky. Ošetrenie opakujeme niekoľkokrát do dvoch týždňov.

Môžeme si pripraviť aj sprej na báze draselného mydla. Nastrúhajte 100 g produktu. Potom ich zalejte piatimi litrami horúcej vody. Nastrúhané mydlo miešajte, kým sa nerozpustí. Roztok nalejte do fľaštičky s rozprašovačom. Takto pripraveným prostriedkom nastriekajte buxusové kríky. Efekt by sa mal dostaviť ešte rýchlejšie ako v predchádzajúcom prípade.

Vijačka krušpánová ničí a požiera listy.
Foto: shutterstocK/MaCross-Photography

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tieto druhy rastlín nikdy nevysádzajte vo svojej záhrade. Neželané návštevy sršňov sú stávkou na istotu

Títo škodcovia môžu úplne zničiť váš trávnik. Na ich porazenie potrebujete len tri zložky

The post Osvedčená metóda, ako sa vysporiadať s vijačkou krušpánovou. Stačí vám lacný produkt z vašej kuchyne appeared first on Vášeň v tebe.