Skip to content
Menu
Operácia Európskej únie potvrdila možný útok pirátov na obchodnú loď pri pobreží Somálska
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Operácia Európskej únie potvrdila možný útok pirátov na obchodnú loď pri pobreží Somálska

Protipirátske jednotky Európskej únie v Indickom oceáne a Červenom mori, ktoré sú súčasťou operácie ATALANTA, vo štvrtok potvrdili informácie o možnom útoku pirátov na obchodnú loď pri pobreží Somálska. Informácia pochádza z agentúry Reuters.

K útoku údajne došlo na obchodnú loď BASILISK, ktorá sa plavila pod libérijskou vlajkou. Informovala o tom vo štvrtok Agentúra Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie, keď dostala hlásenie o prepadnutí obchodného plavidla. podľa jej vyhlásenia sa na loď údajne nalodil neznámy počet neoprávnených osôb z dvoch malých člnov.

V rokoch 2008 až 2018 spôsobovali somálski piráti v pobrežných vodách chaos. Svoju aktivitu opäť zvýšili koncom minulého roka, pripomína Reuters.

Operácia ATALANTA od svojho založenia koncom roka 2008 v reakcii na zvyšujúcu sa mieru pirátstva v západnom Indickom oceáne prispieva k jeho potláčaniu, ako aj k ochrane plavidiel Svetového potravinového programu (WFP), prechodnej misie Africkej únie v Somálsku a inej zraniteľnej lodnej dopravy.

V rámci svojho mandátu rozvíja možnosti boja proti nezákonnému obchodovaniu, ktoré je hlavným zdrojom príjmov zločincov a teroristických organizácií. Súčasný mandát tejto námornej vojenskej operácie EÚ bude trvať do 31. decembra 2024, následne ho môžu členské štáty v Rade Únie predĺžiť.

Zdroj: HN