Skip to content
Menu
Okolie Nitry zasiahol downburst, vyhlásili mimoriadnu situáciu
Aktuálne
publikované: 27 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Okolie Nitry zasiahol downburst, vyhlásili mimoriadnu situáciu
Aktuálne

27.6.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 27. júna 9:49

Po mimoriadne intenzívnych zrážkach v stredu večer v Nitre zvolal primátor Marek Hattas krízový štáb mesta a následne vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Nevídané škody

Prietrž mračien a vytrvalý dážď spôsobili podľa neho v Nitre a širokom okolí nevídané škody na verejnom a súkromnom majetku. „Momentálne môžem konštatovať, že neevidujeme následky na životoch a pevne verím, že to tak aj zostane,” informoval Hattas v stredu neskoro večer.

V meste evidovali zaplavené a poškodené miestne komunikácie, zaplavené rodinné domy a pozemky vodou a bahnom. V Starom meste boli vyplavené splašky z kanalizácie, na Staničnej ulici prepadnutá vozovka, na Mostnej ulici zaplavené detské ihrisko.

Čo je downburst?

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) informoval, že lokalitou približne od Komárna po Nitru prešlo viac búrok za sebou.

Po intenzívnych lejakoch sa na Podunajsku úhrn zrážok pohyboval v priebehu šiestich hodín aj na úrovni okolo 100 mm (Hurbanovo, Nitra). „Takto vysoké krátkodobé úhrny zrážok zákonite spôsobujú v exponovaných miestach sprievodné povodňové javy menšieho či väčšieho rozsahu,“ dodal SHMÚ.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa portálu iMeteo.sk okolie Nitry zasiahol downburst, čo je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá prúdenie vzduchu do všetkých strán s ničivými účinkami. Downburst podľa spomínaného webu prináša silný nárazový vietor, ktorý spôsobuje rovnaké materiálne škody ako tornádo o sile F0 až F2.

V Hurbanove nameral SHMÚ až 119 milimetrov zrážok, v plnom nasadení tam boli hasiči. Dobrovoľní hasiči sa obrátili na obyvateľov s prosbou o zhovievavosť a trpezlivosť, pretože nestíhali pomáhať na všetkých miestach pri odstraňovaní následkov živelnej pohromy.

Hasiči zasahovali aj v Trnavskom kraji

V súvislosti s poveternostnou situáciou od rána 26. júna do štvrtkového rána mali príslušníci Hasičského a záchranného zboru a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Trnavskom kraji celkom 35 zásahov.

Hasiči po búrkach podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave Leny Košťálovej odstraňovali z cestných komunikácií popadané a naklonené stromy, ktoré ohrozovali premávku, a odčerpávali vodu z pivničných priestorov rodinných a obytných domov.

Profesionálni hasiči zo Senice a Piešťan mali po štyri výjazdy, z Trnavy a Galanty po jednom výjazde. V teréne boli aj členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí Sládkovičovo, Jahodná, Križovany nad Dudváhom, Vlčkovce, Veľké Kostoľany, Voderady, Veľká Mača, Jelka, Tomášikovo, Váhovce a viacerých ďalších obcí.

Celkom zasahovalo 29 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 111 členov dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí. Na zdolanie nepriaznivej poveternostnej situácie bolo nasadených 37 kusov hasičskej techniky.

Viac k témam: Downburst, Počasie, Prietrž mračien, Primátor Nitry, Silné búrky
Zdroj: SITA.sk – Okolie Nitry zasiahol downburst, vyhlásili mimoriadnu situáciu © SITA Všetky práva vyhradené.