Skip to content
Menu
Odborníci prezradili jednoduchý trik, ako nebyť stále hladný
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Odborníci prezradili jednoduchý trik, ako nebyť stále hladný

20.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stock-Asso).

Ak sa cítite hladnejší ako zvyčajne, môže to byť spôsobené vašimi spánkovými návykmi. Podľa odborníkov je ľudský hlad spojený s cirkadiánnym rytmom, čo znamená, že nedostatočný spánok môže spôsobiť väčšiu chuť do jedla. Ako to funguje?

Ako nebyť stále hladný?
Foto: shutterstock/Stock-Asso

Doktor Christopher Rhodes, odborník na výživu z Kalifornie, pre Fox News Digital povedal, že telo zbavené spánku „hľadá energiu v jedle“.

„Spánok a jedenie sú úzko prepojené kvôli ich spoločnému zapojeniu do metabolickej signalizácie a cirkadiánnych rytmov tela“

– povedal.

Ako podotýka, každý deň „trénujeme svoje telo“ ako pri plánovaní spánku, tak aj pri príprave jedla. Na základe nášho typického správania, pravidelného času jedla a stravovacích vzorcov budujeme náš denný cyklus.

Podľa Rhodesa zlý spánok narúša hormonálnu signalizáciu, najmä hladiny kortizolu, ktoré ovplyvňujú rýchlosť metabolizmu a kľúčové hormóny leptín a ghrelín – hormóny, ktoré sú zodpovedné za kontrolu hladu a spotrebu energie.

Ako priznáva odborník, narušenie cirkadiánneho rytmu – napríklad nespavosť alebo výrazné skrátenie či predĺženie času spánku – môže spôsobiť „vlnový efekt“ v celom tele.

„To môže vyviesť naše prirodzené rytmy z rovnováhy a spôsobiť problémy s biologickou signalizáciou, zmenami v hladinách hormónov, chemickou signalizáciou a funkciou neurónov“

– poznamenal a zdôraznil, že nerovnováha bude mať za následok nadmerný hlad a smäd, pretože naše telo je zbavené energizujúce účinky spánku sa snaží kompenzovať prijímaním väčšieho množstva energie z potravy.

Zlá kvalita spánku môže tiež prispieť k poklesu kognitívnych funkcií a zníženej funkcii mozgu, čo obmedzuje kontrolu impulzov.

Ako nebyť stále hladný?

Čo robiť so smädom a nekontrolovateľným hladom? Aj keď môže byť ťažké ignorovať tieto signály, odborník navrhuje niekoľko zdravých spôsobov, vrátane: vyhýbanie sa občerstveniu pred spaním.

„Konzumácia jedla tesne pred spaním spôsobí do tela prílev živín a energie, čo môže narušiť prirodzenú cirkadiánnu signalizáciu“

– zdôraznil a hovoril o trávení, ktoré prebudí telo, ktoré už plánovalo oddych.

Navyše, jedenie pred spaním môže podľa odborníka často vyvolať chuť zjesť viac!

„To, čo jete, môže určiť kvalitu vášho spánku“

– argumentuje a dodáva, že mnohé štúdie spájajú nespavosť a zlú kvalitu spánku s väčším rizikom obezity.

Feeling hungrier than usual? Your sleep schedule could be the culprit, an expert says https://t.co/UAHebmb1Cf

— Fox News (@FoxNews) May 17, 2024

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Niet lepšieho chleba na raňajky. Je zdravý a má nízky obsah kalórií. Vaše chudnutie konečne začne

Má 54 rokov a brucho ploché ako doska. Tréner Lopez prezradil tajomstvo. „Aspoň sedem denne“

The post Odborníci prezradili jednoduchý trik, ako nebyť stále hladný appeared first on Vášeň v tebe.