Skip to content
Menu
Nový rekord. Ukrajinský dron preletel pri útoku na radar 1 800 kilometrov
publikované: 27 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nový rekord. Ukrajinský dron preletel pri útoku na radar 1 800 kilometrov

Dron ukrajinskej vojenskej rozviedky stanovil nový rekord, keď uletel 1 800 kilometrov počas útoku na vojenský radar včasnej výstrahy Voronež-M v ruskom meste Orsk v Orenburskej oblasti.

Tvrdia to ukrajinské médiá s odvolaním sa na zdroje z rozviedky. Doposiaľ najdlhšiu trasu prešlo bezpilotné lietadlo, ktoré zasiahlo ropnú rafinériu na južnom Urale.

„Ukrajinský dron urazil vzdialenosť viac ako 1800 kilometrov pri útoku na nepriateľské zariadenie. Ide o nový rekord pre rozsah deštrukcie kamikadze dronov,“ cituje portál Ukrainska Pravda svoj zdroj z ukrajinskej rozviedky.

Podľa zdroja dopady útoku stále vyhodnocujú. Nie je jasné, či radarovú stanicu zasiahol alebo nie.

Radar Voronež-M. FOTO: Wikipedia

Ruské médiá v nedeľu uvádzali, že spadol či bol zostrelený dron na predmestí Orsku. Miestni z rôznych častí oblasti spomínali, že videli viac bezpilotných lietadiel. Podľa ukrajinského portálu Militarnyi to naznačuje, že Ukrajinci do oblasti poslali skupinu dronov.

Voronež-M zaisťuje monitorovanie vzdušného priestoru na veľké vzdialenosti a zameriava sa na útoky balistických rakiet a lietadiel. Jeho operačný dosah je až 6-tisíc kilometrov. Pokrýva oblasť od čínskej púšte Taklimakan k brehom Stredozemného mora.

Minulý týždeň Ukrajinci zasiahli iný radar typu Voronež v Glubokiji v Krasnodarskom kraji, kde spôsobili požiar.

Doposiaľ najdlhšiu vzdialenosť prešlo bezpilotné lietadlo pri útoku na ropnú rafinériu v Baškirsku na južnom Urale. Uletel 1 500 kilometrov.

 

Zdroj: HN