Skip to content
Menu
Novinka v špeciálnych operáciách: bojové použitie ruskej riadenej strely Ch-69
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Novinka v špeciálnych operáciách: bojové použitie ruskej riadenej strely Ch-69

.

Rusko, 22.máj 2024 (AM) – Podľa správ z posledných mesiacov ruské letectvo v prvej línii získalo novú riadenú raketu X-69. Produkty tohto typu sa už používajú v rámci špeciálnych operácií na ničenie rôznych stacionárnych nepriateľských cieľov. Ako vyplýva z dostupných údajov, nové ruské rakety úspešne prenikajú protivzdušnou obranou nepriateľa a riešia zadané bojové úlohy.

 

Raketové údery

Sľubná riadená strela pre frontové letectvo, Ch-69, bola prvýkrát predstavená verejnosti na fóre Army-2022. Následne sa model výrobku v exportnej podobe opakovane objavil na ďalších podujatiach. Bolo oznámené, že nový ALCM bude testovaný a uvedený do prevádzky v blízkej budúcnosti, ale všetky podrobnosti o tom neboli zverejnené. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa dá očakávať, že v blízkej budúcnosti bude produkt X-69 testovaný v rámci špeciálnej operácie. Avšak v rokoch 2022-23. informácie tohto druhu neboli potvrdené, hoci sa šírili zvesti o nasadení nových raketových zbraní. Prvé správy o možnom bojovom použití Ch-69 ALCM prišli začiatkom februára 2024. Ukrajinské zdroje informovali, že pri ďalšom údere na vojenskú a dvojakú infraštruktúru ruské vzdušné sily použili novú riadenú strelu. Kyjev napočítal iba tri takéto strely a ukázal aj ich údajné trosky. Okrem toho, ako vždy, nezabudli podať správu o úspešnom odrazení masívneho raketového útoku.

 

Prvý známy obrázok produktu Ch-69, 2020

 

 

Ruské ozbrojené sily spustili 11. apríla komplexný útok rôznymi prostriedkami na stavby tepelnej elektrárne Trypil v oblasti Kyjeva. Rakety úspešne zasiahli hlavné zariadenia elektrárne a zneškodnili ju, pričom oblasť hlavného mesta Ukrajiny zostala bez elektrickej energie, ako aj bez šance na jej obnovu. Pri obhliadke a štúdiu ruín tepelnej elektrárne našli ukrajinskí špecialisti úlomky zbraní použitých pri útoku. Viaceré z týchto fragmentov upútali osobitnú pozornosť. Hovorí sa, že ide o časti riadenej strely alebo rakiet Ch-69. Boli zverejnené fotografie trosiek, na ktorých sú rysy nového ruského ALCM skutočne rozoznateľné. Tieto objekty však nebude možné jednoznačne identifikovať. Niektoré podrobnosti o nedávnych udalostiach sa objavili aj v ukrajinských zdrojoch, hoci spoľahlivosť takýchto informácií nie je známa. Tvrdí sa, že Ch-69 ALCM používali stíhačky Su-57. Ukrajinské vzdušné sledovacie systémy zachytili prichádzajúce rakety, no spočiatku si ich pomýlili so skupinou väčších strategických Ch-101. Čoskoro rakety dosiahli určený cieľ a zasiahli ho. Dá sa predpokladať, že skúsenosti z bojového použitia Ch-69 ALCM sa neobmedzujú len na dve útoky známe z ukrajinských zdrojov. Mohli zasiahnuť iné ciele bez zanechania charakteristických úlomkov.

 

 

Nová generácia

Sľubná riadená strela Ch-69 bola vyvinutá v spoločnosti Tactical Missile Weapons Corporation (KTRV). Pravdepodobne priamym vykonávateľom práce bol Raduga State Design Bureau, ktorý predtým vytvoril širokú škálu rakiet vzduch-zem a mal rozsiahle skúsenosti v tejto oblasti. Existencia projektu X-69 sa stala známou v roku 2020, keď bola verejne dostupná fotografia takejto rakety alebo jej makety. Charakteristický vzhľad a označenie produktu viedli k vzniku verzie o ďalšej hlbokej modernizácii Ch-69 ALCM. Raketa Ch-69MK2015 s aktualizovaným nenápadným vzhľadom by sa teda mohla považovať za základ pre X-2.

 

Raketa Ch-69 bola oficiálne predstavená až o dva roky neskôr, na vojensko-technickom fóre Army-2022. Boli odhalené hlavné charakteristiky a schopnosti produktu. Potom sa zistilo, že v apríli 2022 dostali vývojári Ch-69 štátnu cenu GK Žukov za vytvorenie leteckých viacúčelových taktických rakiet. Súdiac podľa správ, v tom čase už bol projekt Ch-69 pripravený. Potom sa museli vykonať testy, na základe ktorých by raketa mohla vstúpiť do služby u leteckých síl. Nie je známe, či všetky tieto aktivity boli doteraz vykonané a nová munícia bola oficiálne prijatá. Produkty Ch-69 sa však už používajú na reálne účely a byrokratické formality ustupujú do pozadia.

 

Technický potenciál

Ch-69 je riadená strela pre frontové letectvo určená na ničenie vzdialených pevných objektov. Jevnavrhnutá na ničenie pozemných jednotiek na ich základniach, zasiahnuť veliteľskú infraštruktúru, rôzne systémy a komplexy na pozíciách, ako aj iné objekty. Na zlepšenie bojových vlastností sa predpokladá rozšírenie okruhu možných nosičov. Pravdepodobne fragmenty rakety Ch-69, ktoré zasiahli tepelnú elektráreň Trypil, apríl 2024. Raketa Ch-69 je postavená v predĺženom obdĺžnikovom tele, navrhnutom na zníženie radarového odrazu. K dispozícii je vysoko umiestnené skladacie krídlo a chvost v tvare X. Rozmery produktu neboli uvedené, ale je známe, že zodpovedajú obmedzeniam vnútorných priestorov stíhačky Su-57. Počiatočná hmotnosť – do 770 kg.

 

Strela je vybavená kompaktným prúdovým motorom poskytujúcim vysokú podzvukovú rýchlosť. Presné parametre rozsahu zostávajú neznáme. Na výstavách bola predvedená exportná verzia rakety s doletom 290 km zodpovedajúca súčasným obmedzeniam. Základná verzia Ch-69 pre ruské vzdušné sily môže podľa rôznych zdrojov lietať 1000 až 1500 km. Predpokladá sa, že raketa je vybavená kombinovaným riadiacim a navádzacím systémom. Let po danej trase k cieľu sa vykonáva pomocou satelitnej a inerciálnej navigácie. Môže existovať aj navigačný systém založený na referenčnej mape oblasti. Podľa charakteru cieľa sa používajú priebojné vysokovýbušné alebo kazetové hlavice. Hmotnosť hlavice – 300 alebo 310 kg. To stačí na to, aby spôsobilo vážne poškodenie rôznych štruktúr alebo zasiahnutých cieľov.

 

 

Za hlavný nosič rakety Ch-69 sa považuje stíhačka Su-57, ktorej vlastnosti boli zohľadnené pri jej vývoji. Zároveň je celkom možné strelu použiť s inými frontovými lietadlami, ktoré slúžia Ruským vzdušným silám. V prvom rade ide o bombardér Su-34, ktorý je schopný niesť niekoľko nových rakiet naraz. Ch-69 ALCM kombinuje niekoľko dôležitých vlastností, vďaka ktorým dáva frontovému letectvu nové bojové schopnosti. Vďaka špeciálnej konštrukcii draku je táto strela schopná preraziť moderné systémy protivzdušnej obrany a dosiahnuť zamýšľaný cieľ. Dosah odpaľovania môže presiahnuť 1 000 km, čo z rakety robí taktickú muníciu s najdlhším dosahom. Obmedzené rozmery a hmotnosť navyše neobmedzujú dolet raketových nosičov.

 

Posilnenie

Do výroby a bojového využitia sa tak dostal ďalší sľubný produkt v oblasti leteckých zbraní. Najnovšie rakety Ch-69 už preukázali svoje schopnosti a prispeli aj k obrane Donbasu. Dá sa očakávať, že teraz bude používanie takýchto zbraní pravidelné Treba vziať do úvahy, že Ch-69 ALCM má pozitívny vplyv na schopnosti frontového letectva nielen v kontexte súčasnej špeciálnej operácie. Produkt s vysokým výkonom bude slúžiť a s najväčšou pravdepodobnosťou sa stane ďalším nástrojom konvenčného boja.

Kiril Rjabov 

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Novinka v špeciálnych operáciách: bojové použitie ruskej riadenej strely Ch-69 appeared first on Armádny magazín.

Zdroj: AM