Skip to content
Menu
Nórsko, Španielsko a Írsko uznajú palestínsky štát. Terorizmus sa vypláca, reaguje Izrael
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nórsko, Španielsko a Írsko uznajú palestínsky štát. Terorizmus sa vypláca, reaguje Izrael

Nórsko, Írsko a Španielsko formálne uznajú Palestínu ako štát. Oznámili to dnes podľa agentúry Reuters premiéri troch európskych krajín.

Bez uznania palestínskeho štátu nemôže nastať mier na Blízkom východe, zdôraznil nórsky premiér Jonas Gahr Störe a dodal, že uznanie vstúpi do platnosti 28. mája. Izraelský minister zahraničia Jisrael Kac dnes nariadil izraelským veľvyslancom v Írsku a Nórsku, aby sa okamžite vrátili do Izraela.

“Nemôže byť mier na Blízkom východe, ak tu nebude uznanie,” cituje Reuters nórskeho premiéra, ktorého krajina je horlivým podporovateľom takzvaného dvojštátneho riešenia konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Störe zároveň zdôraznil, že palestínske hnutie Hamas a ďalšie radikálne skupiny nie sú podporovateľmi dvojštátneho riešenia.

Palestínska samospráva po americkom vete v OSN prehodnotí vzťahy s USA, vyhlásil Abbás

Aj niektoré krajiny Európskej únie v uplynulých týždňoch naznačili, že sa chystajú palestínsky štát uznať, pretože takzvané dvojštátne riešenie je nevyhnutné pre trvalý mier v regióne. Írsko a Španielsko tak urobili ešte dnes krátko po Nórsku.

“Írsko, Nórsko a Španielsko oznamujú, že uznávame štát Palestínu,” potvrdil dnes na tlačovej konferencii írsky premiér Simon Harris zjavne koordinovaný krok a dodal, že očakáva pripojenie ďalších krajín v nasledujúcich týždňoch. “Každý z nás teraz podnikne príslušné kroky na národnej úrovni, nevyhnutné na nadobudnutie účinnosti tohto rozhodnutia,” dodal Harris.

Španielsky premiér Pedro Sánchez dnes oznámil uznanie palestínskeho štátu. Vláda uznanie schváli 28. mája, povedal premiér v španielskom parlamente.

Uznanie palestínskeho štátu vyvolalo ostrú diplomatickú reakciu Izraela, ktorý povolal späť svojich veľvyslancov z Írska a Nórska. “Írsko a Nórsko sa dnes chystajú vyslať odkaz Palestínčanom a celému svetu: Terorizmus sa vypláca,” povedal šéf izraelskej diplomacie Kac.

Španielsky premiér chce parlamentu navrhnúť uznanie palestínskeho štátu. Hovorí, že ide o jediné riešenie

Od Španielska a Írska sa krok očakával. Podľa bruselského portálu Politico sa tiež vedelo, že sa k nim pripojí ešte najmenej jedna ďalšia krajina, ale až teraz je jasné, že ide o Nórsko. Hovorilo sa aj o možnom uznaní zo strany Belgicka, Slovinska a Malty, ktoré sa už tiež vyjadrili v tomto zmysle, ale uznanie palestínskeho štátu z ich strany sa očakáva neskôr.

Politico poznamenalo, že doteraz jedinou krajinou EÚ, ktorá uznala palestínsku štátnosť ako členská krajina, bolo Švédsko. Niektoré ďalšie krajiny tak urobili ešte pred vstupom do EÚ. 

Zdroj: HN