Skip to content
Menu
Nie každý vie, prečo sú v lietadlách stanovené limity batožiny. Za príliš ťažký kufor sa účtuje nielen príplatok
publikované: 24 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Nie každý vie, prečo sú v lietadlách stanovené limity batožiny. Za príliš ťažký kufor sa účtuje nielen príplatok

24.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vietnam Stock Images).

Prečo je v lietadle povolené množstvo batožiny? Nie každý si uvedomuje, že sú nesmierne dôležité pre našu bezpečnosť, ale nejde len o to. Zistite, čo sa môže stať, ak ich prekročíte, a ako si pripraviť batožinu pred odchodom na letisko.

Prečo je v lietadle povolené množstvo batožiny? Nie každý si uvedomuje, že sú nesmierne dôležité pre našu bezpečnosť, ale nejde len o to.
Foto: shutterstock/Vietnam Stock Images

Keď sa chystáte na dovolenku a cestujete lietadlom, mnohí ľudia sa stresujú balením kufrov. Problémom môže byť, či sa zmestíte do hmotnostného limitu a či kufor nebude mať nesprávnu veľkosť. Každá letecká spoločnosť má totiž svoje vlastné limity, ktoré je potrebné dodržať. Na čo slúžia a čo sa stane, ak ich prekročíte?

Všetko pre našu bezpečnosť, ale nielen pre ňu. Viete, prečo sú v lietadle stanovené limity na batožinu?

Limity na batožinu v lietadle sú veľmi dôležité, hoci si niekedy môžeme myslieť, že by vôbec nemali byť také obmedzujúce. Prvým aspektom je starostlivosť o správne vyváženie a hmotnosť lietadla, ktorá by nemala byť prekročená z dôvodu potreby udržať stroj stabilný vo vzduchu.

Okrem toho je potrebné vedieť, že čím viac batožiny je v lietadle, tým viac paliva môže spotrebovať. Pri dlhších letoch preto môže byť potrebné pristáť a doplniť palivo. Ak je v lietadle veľa batožiny, môže jej naloženie pred odletom a následné vyloženie trvať dlho, čo znamená dodatočné náklady pre leteckú spoločnosť a stroj, ktorý dlhšie zaberá pristávaciu dráhu. Čo sa však stane, ak sa náš kufor už na letisku ukáže ako príliš veľký alebo jeho rozmery nebudú zodpovedať?

Najčastejším postupom po prekročení hmotnostného alebo rozmerového limitu kufra je, že vám personál naúčtuje dodatočný poplatok.
Foto: shutterstock.com/Magnetic Mcc

Čo ak je váš kufor príliš veľký? Takto zareaguje personál letiska, ak prekročíte hmotnostné a rozmerové limity

Najčastejším postupom po prekročení hmotnostného alebo rozmerového limitu kufra je, že vám personál naúčtuje dodatočný poplatok. V prípade príručného kufra sa môže stať, že ho bude potrebné odbaviť ako zapísanú batožinu, takže ho nebudete môcť mať pri sebe počas celého letu. V krajnom prípade sa môžete stretnúť aj s odmietnutím prepravy vášho kufra, čo vyvolá ďalšie problémy.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Lietadlo spoločnosti Ryanair muselo náhle pristáť. Niečo zlé sa stalo s … dverami

Nie je lepší deň na cestovanie lietadlom. Rozhoduje aj čas. To ovplyvňuje vašu pohodu

The post Nie každý vie, prečo sú v lietadlách stanovené limity batožiny. Za príliš ťažký kufor sa účtuje nielen príplatok appeared first on Vášeň v tebe.