Skip to content
Menu
Nič nevyrastie, ak ich zasadíte vedľa bazalky. Bylinky odumrú a nebudete z nich mať žiadny úžitok
publikované: 10 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Nič nevyrastie, ak ich zasadíte vedľa bazalky. Bylinky odumrú a nebudete z nich mať žiadny úžitok

10.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Danita Delimont).

Vedenie domáceho herbára si vyžaduje určité základné znalosti. Niektoré rastliny sa nemajú rady, takže ak ich zasadíte vedľa seba, budete žať mizernú úrodu. Viete, s čím nesadiť bazalku? Aromatické korenie možno potlačiť a z plodiny budú pramene.

Čo nesadiť vedľa bazalky?
Foto: shutterstock/Danita Delimont

Čerstvé bylinky sú skvelým doplnkom mnohých jedál. Najlepšie chutia, keď sa pestujú doma, preto sa oplatí založiť si bylinkovú záhradku. Pri zakladaní mikrozáhradky treba mať na pamäti len jednu vec. Niektoré rastliny ich prítomnosť dokonca neznášajú. Pozrite sa, čo vysádzať popri bazalke a akým kombináciám sa rozhodne vyhnúť.

S čím nesadiť bazalku? Niektoré kombinácie budú prospešné, iné nie

Je to jedna z najobľúbenejších byliniek v talianskej kuchyni, preto si len málokto vie predstaviť špagety bez bazalky. Keď sa ju rozhodnete pestovať, musíte vedieť, akej spoločnosti škodí. Či už ju vysadíte v záhrade alebo v bylinkovej záhradke, nikdy to nerobte vedľa dominantnej mäty. Táto rastlina bazalku prehluší a odoberie jej všetky živiny.

Šalvia môže byť aj zlým susedom v záhone. Tým, že má odlišné nároky na pôdu a vlhkosť, nebudete schopní zabezpečiť optimálne podmienky pre obe rastliny súčasne. S ktorými rastlinami by ste mali kombinovať bazalku? Výborným spoločníkom pre ňu bude oregano. Obe bylinky si navzájom podporujú rast a zdravie. Na spoločný záhon vysaďte aj petržlen. Majú podobné nároky na vlhkosť pôdy.

Bazalka ochráni paradajky pred škodcami.
Foto: shutterstock/matunka

TIP! Ak chcete ochrániť rukolu, papriku, paradajky alebo mrkvu pred škodcami, vysadite do ich záhonu bazalkové kríky. Vďaka olejom v rastline budete mať pokoj pred návštevami vošiek, pavúkovcov alebo múčnatky kapustovej.

Čím by sa mala bazalka hnojiť? Domáce prostriedky ju povzbudia

Ak majú rastliny nedostatok živín, chradnú, prestávajú rásť a strácajú farbu. To isté platí aj pre bazalku, takže ak chcete zabezpečiť, aby sa jej darilo, spoliehajte sa na prirodzené spôsoby, ako „vystriedať“ listy.

Ak kompostujete zvyšky ovocia a zeleniny, máte po ruke skvelé hnojivo. Keď ho pred výsadbou primiešate do pôdy, dodáte bazalke poriadny „náboj“ na rast.

Ak chcete svojim bylinkám dodať potrebný vápnik, nazbierajte vaječné škrupiny. Jednoducho ich zblanšírujte na prášok a raz za mesiac ním posypte rastlinu.

Nikdy nevylievajte vodu po varení zeleniny. Nalejte ju do fľaše a používajte ju na zalievanie byliniek. Takýto odvar obsahuje veľa rozpustených vitamínov a minerálov, čo bude skvelé pre ich kondíciu.

Na dodanie vápnika použite vaječné škrupiny.
Foto: shutterstock/Olga Pilnik

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vysaďte ju vedľa paradajok. Úroda bude hojná a chránená pred škodcami

Vysaďte tieto rastliny do záhrady a škodcovia a hraboše už nebudú problémom

The post Nič nevyrastie, ak ich zasadíte vedľa bazalky. Bylinky odumrú a nebudete z nich mať žiadny úžitok appeared first on Vášeň v tebe.