Skip to content
Menu
Nepokoje v Novej Kaledónii pokračujú, Francúzsko evakuuje turistov
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nepokoje v Novej Kaledónii pokračujú, Francúzsko evakuuje turistov

Francúzsko začalo s evakuáciou svojich turistov z Novej Kaledónie, kde aj dnes pokračujú nepokoje. Píše to agentúra AFP. Tento týždeň sa podarilo z francúzskeho zámorského územia zabezpečiť odchod turistov z Austrálie či Nového Zélandu. Násilné protesty, ktoré vypukli v polovici tohto mesiaca, si zatiaľ vyžiadali sedem životov.

Podľa reportéra agentúry AFP francúzski turisti odcestovali na palube vojenských lietadiel do Austrálie a Nového Zélandu, odkiaľ potom budú pokračovať do Francúzska. Hlavné medzinárodné letisko pri správnom stredisku Nouméa je totiž stále zatvorené.

Macron pricestoval do Novej Kaledónie. Prisľúbil, že odloží kontroverznú reformu ústavy

Tento týždeň sa podarilo začať evakuáciu ľudí z Austrálie, Nového Zélandu a ďalších štátov v Oceánii. Kvôli protestom proti legislatívnej zmene, ktorá by podľa kritikov umožnila výrazné rozšírenie počtu voličov na Novú Kaledóniu, boli totiž spoje na zhruba týždeň prerušené, čo narušilo plány mnohých návštevníkov tichomorského ostrova.

Tento týždeň prišiel do Novej Kaledónie francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sľúbil odklad schválenia spornej reformy ústavy. Vyzval však demonštrantov, aby prestali stavať a držať barikády.

Na isté uvoľnenie blokád, ale nie na ich odvolanie, vyzval aj Christian Tein, šéf organizácie CCAT, ktorú úrady považujú za jedného z organizátorov protestov. Má to umožniť prepravu dodávok liekov a paliva do Novej Kaledónie.

Austrália a Nový Zéland vyšlú do Novej Kaledónie evakuačné lety

Protesty narušili tiež dodávky niklu, ktorý predstavuje hlavný zdroj príjmov pre miestnu ekonomiku, uviedli odbory. Podľa agentúry AFP sú škody spôsobené demonštráciami a blokádami od 13. mája, keď protesty vypukli, značné.

V súvislosti s protestmi zomrelo sedem ľudí. Posledná obeť je z piatka, keď žandári zastrelili jedného demonštranta. Tvrdia, že konali v núdzi, keď boli obklopení početnejšou skupinou demonštrantov.

Zdroj: HN