Skip to content
Menu
Nemecko tento rok bez problémov naplní plynové zásobníky, uviedol zväz INES
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nemecko tento rok bez problémov naplní plynové zásobníky, uviedol zväz INES

Nemecko nebude mať ani v tomto roku problémy úplne naplniť svoje plynové zásobníky. Dnes to oznámil šéf nemeckého zväzu prevádzkovateľov zásobníkov plynu a vodíka INES Sebastian Heinermann.

Už v polovici septembra by krajina podľa prepočtu INES mohla mať úložisko plné na 95 percent, čo je hodnota, ktorej dosiahnutie vyžaduje nemecký zákon najneskôr k 1. novembru.

Nemecko už s ukladaním plynu začalo, na začiatku mája boli zásobníky naplnené na 67 percent.

“Už v minulom roku boli zásobníky v máji na 67 percentách. S ohľadom na scenáre INES a na skúsenosti z minulého roka môžeme vychádzať z toho, že aj tento rok zásobníky naplníme na sto percent.,” povedal Heinermann.

Poznamenal, že plynárenská infraštruktúra v Európe má dostatočné kapacity, aby sa nemecké úložiská podarilo úplne naplniť.

Poplatok za tranzit plynu, ktorý aj nám účtuje Nemecko, kritizuje Európska únia. Zrejme začne právne kroky

INES tiež uviedol, že apríl bol prvým mesiacom tohto roku, keď Nemecko do zásobníkov uložilo viac plynu, než koľko z neho spotrebovalo.

Nemecký zákon o energetickej bezpečnosti vyžaduje, aby 1. októbra boli zásobníky plné na 85 percent ak 1. novembra na 95 percent. Podľa INES by sa však už v októbri mohli zaplniť na sto percent.

Nemecko vlani a tiež predvlani hodnotu sto percent dokonca presiahlo. To je možné vďaka tomu, že kalkulovaná kapacita zásobníkov je nižšia ako skutočné technické možnosti zariadenia. V úložiskách preto môže byť viac plynu, než aký je ich zaručený objem.

Nemecký zväz INES má 16 členov, ktorí spravujú cez 90 percent kapacity nemeckých úložísk s plynom a okolo 25 percent kapacít úložísk v Európskej únii.

Zdroj: HN