Skip to content
Menu
Nemecké banky plánujú prísnejšie podmienky pre poskytovanie firemných úverov, obávajú sa zmien
publikované: 27 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nemecké banky plánujú prísnejšie podmienky pre poskytovanie firemných úverov, obávajú sa zmien

Viac ako polovica nemeckých finančných inštitúcií plánuje v najbližších šiestich mesiacoch sprísniť podmienky na poskytovanie úverov firmám. Ukázali to v pondelok výsledky prieskumu poradenskej spoločnosti Earnst & Young. Správa pochádza z DPA.

Prieskum bankového barometra (Banking Barometer) spoločnosti EY odhalil, že 52 percent finančných inštitúcií plánuje sprísniť podmienky pre poskytovanie úverov. Ďalších 40 percent firiem zmeny neplánuje a len osem percent zvažuje voľnejšie kritériá pri úveroch podnikom.

Ľuďom sa zlepšuje finančná situácia, ostáva im viac peňazí, hovorí šéf veľkej banky pre HN

Približne sedem z desiatich bánk (72 percent) očakáva tiež zvýšenie úverových rizík v dôsledku štrukturálnych zmien v nemeckej ekonomike. Iba dve percentá opýtaných bánk predpokladá, že sa riziká znížia.

Spoločnosť EY vybrala pre svoj prieskum bankového barometra v apríli a máji tohto roka 100 reprezentatívnych finančných inštitúcií v Nemecku vrátane súkromných bánk, družstevných bánk a sporiteľní.

Bankový sektor sa takmer jednomyseľne zhodol na tom, že trend zatvárania pobočiek v Nemecku bude pokračovať aj v budúcnosti. Len jedna zo 100 opýtaných bánk neočakávala žiadne ďalšie škrty v Nemecku do roku 2025, zatiaľ čo 63 percent uviedlo, že počet bankových pobočiek sa v nasledujúcom roku zníži o desať percent alebo ešte viac.

V Únii stúpa poľnohospodársky populizmus. Hľadá sa kompromis

Podľa najnovších údajov nemeckej centrálnej banky Bundesbank počet bankových pobočiek v Nemecku vlani prvýkrát klesol pod 20-tisíc. Na konci decembra 2023 poskytovalo služby celkovo 19 501 bankových pobočiek.

Vzhľadom na to, že mnoho ľudí vykonáva bankové transakcie on-line, finančné inštitúcie už roky zoštíhľujú svoju drahú sieť pobočiek. Namiesto toho ponúkajú videochaty, call centrá s dlhšími otváracími hodinami či zdieľané pobočky, ktoré spolu prevádzkujú viaceré banky.

Zdroj: HN