Skip to content
Menu
Nemecká CDU sa týždeň pred eurovoľbami stala terčom kybernetického útoku
publikované: 1 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Nemecká CDU sa týždeň pred eurovoľbami stala terčom kybernetického útoku

Nemecká Kresťanskodemokratická únia (CDU) sa stala terčom rozsiahleho kybernetického útoku, uviedlo dnes podľa agentúry DPA ministerstvo vnútra. Prípadom, ktorý sa stal týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu, sa zaoberá civilná kontrarozviedka Spolkový úrad pre bezpečnosť informačnej techniky.

Nemecké úrady kvôli pokračujúcemu vyšetrovaniu nemohli zverejniť podrobnosti o rozsahu škôd ani o prípadnom útočníkovi. “To, ako postupovať, ale ukazuje na to, že išlo o profesionála,” povedal hovorca ministerstva vnútra. Či sa útok dotkol citlivých dát strany, nie je jasné.

“Technologickú infraštruktúru sme z bezpečnostných dôvodov čiastočne odpojili od internetu,” uviedla hovorkyňa CDU. Internetové stránky tejto strany, ktorá je najväčším opozičným zoskupením v Nemecku, ale fungujú.

DPA s odvolaním sa na zdroje v spolkovej vláde píše, že ministerka vnútra Nancy Faeserová o útoku hovorila s predsedom CDU Friedrichom Merzom.

Nemecká civilná kontrarozviedka ešte dnes podľa hovorcu ministerstva vnútra vydá varovanie adresované všetkým politickým stranám zastúpeným v Spolkovom sneme. Ubezpečil, že nemecké bezpečnostné zložky zvýšili všetky ochranné opatrenia proti digitálnym a hybridným hrozbám. “Znovu vidíme, aké dôležité to pred voľbami je,” povedal.

Taktiež sociálna demokracia (SPD) kancelára Olafa Scholza sa vlani stala obeťou kybernetického útoku. Spolková vláda z útoku obvinila jednotku ruskej vojenskej tajnej služby GRU.

Nemecké ministerstvo zahraničia si kvôli tomu začiatkom mája predvolalo vysokopostaveného ruského diplomata a na týždeň stiahlo z Moskvy na konzultácie do Berlína veľvyslanca v Rusku Alexandra Grafa Lambsdorffa.

Zdroj: HN