Skip to content
Menu
Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády. Pocíti ju aj Zem? (video+foto)
Aktuálne
publikované: 15 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády. Pocíti ju aj Zem? (video+foto)
Aktuálne

15.5.2024 (SITA.sk) – Na Slnku v utorok nastala najväčšia erupcia za takmer dve desaťročia. Udialo sa tak len niekoľko dní po tom, ako Zem zasiahli silné slnečné búrky a vytvorili oslňujúce polárne žiary na nezvyklých miestach.

Najväčšia erupcia v rámci 11-ročného cyklu

Bola to najväčšia erupcia v rámci tohto 11-ročného slnečného cyklu, ktorý sa podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) blíži k svojmu vrcholu.

Dobrou správou je, že Zem by tentoraz mala byť mimo dosahu, pretože erupcia nastala v časti Slnka odklonenej od Zeme. Erupcia bola najsilnejšia od roku 2005, pričom na stupnici pre takéto erupcie dostala hodnotenie X8,7.

Nečakané otočenie satelitu

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že víkendová geomagnetická búrka spôsobila, že jeden z jeho environmentálnych satelitov sa nečakane otočil z dôvodu zníženej nadmorskej výšky a prešiel do ochrannej hibernácie známej ako bezpečný režim.

The Sun emitted a strong solar flare on May 14, 2024, peaking at 12:51pm ET. NASA’s Solar Dynamics Observatory captured an image of the event, which was classified as X8.7. https://t.co/njaYS2IutE pic.twitter.com/oIJn2gmIUF— NASA Sun & Space (@NASASun) May 14, 2024

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zasa siedmi astronauti dostali odporúčanie, aby zostali v oblastiach so silným tienením proti žiareniu. Posádke podľa NASA nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.

This one deserves a close up! ?

Here’s another, multi-wavelength look at today’s X8.7-class solar flare, the most powerful of this solar cycle. pic.twitter.com/TxxGDNTXmF— NASA Sun & Space (@NASASun) May 14, 2024

Viac k témam: Slnečná erupcia, Vesmír
Zdroj: SITA.sk – Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády. Pocíti ju aj Zem? (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.