Skip to content
Menu
Nakrájajte ju, vložte do nádoby a zalejte vodou. Cibuľa narastie taká veľká, že ňou ohúrite celú rodinu
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nakrájajte ju, vložte do nádoby a zalejte vodou. Cibuľa narastie taká veľká, že ňou ohúrite celú rodinu

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/soeka).

Zaujíma vás, kam zasadiť cibuľu a ako ju pestovať, aby jej plody vyrástli naozaj veľké? Pokúsime sa Vám na to odpovedať. Kľúčom k úspechu je správna poloha, susedstvo a domáce hnojivo, ktoré si sami vyrobíte. Ako na to?

Kam zasadiť cibuľu a ako ju pestovať, aby jej plody vyrástli naozaj veľké?
Foto: shutterstock.com/soeka

Cibuľa je na Slovensku nepochybne jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny. Niektorí ju dokonca žartom nazývajú národným bohatstvom. Čo by ste mali urobiť, aby vám v záhrade rástla ako po daždi? Používajte vhodné miesta na jej pestovanie a domáce hnojivá. Úroda bude skutočne bohatá.

Kde je najlepšie zasadiť cibuľu? Vyberte si vhodné miesto

Cibuľu vysádzajte do záhonov tak, aby vrch cibule mierne vyčnieval z pôdy.
Foto: shutterstock/Inga Gedrovicha

Ak plánujete pestovať cibuľu v záhrade, musíte pre ňu najprv nájsť vhodné miesto, kde bude môcť v pokoji rásť a dozrievať. Vyberte si slnečné, teplé miesto, kde je pôda úrodná a humusovitá, najlepšie s pH okolo 6,5 až 7. Oplatí sa vybrať miesto, kde predtým rástla mrkva, kapusta, fazuľa alebo červená repa a v susedstve sú paradajky, petržlen, reďkovky alebo brokolica. To zaručí jej zdravý rast a ochráni ju pred chorobami. Dôrazne neodporúčame vysádzať cibuľu v záhonoch po cesnaku alebo póre. Ak je pôda chudobná na živiny, je dobré jej vopred dodať poriadnu dávku kompostu. Cibuľu vysádzajte do záhonov tak, aby vrch cibule mierne vyčnieval z pôdy. Prikryte ju zeminou a dobre zhutnite.

Koľko vody potrebuje cibuľa? Nezabudnite ju zalievať

Tajomstvom veľkej a zdravej cibule zo záhrady je aj pravidelné zalievanie a hnojenie. Nezabúdajte, že nemá rozsiahly koreňový systém, takže zle reaguje na malé množstvo vody. Zabezpečte dostatočné zavlažovanie a odvďačí sa vám veľkou úrodou. Nedostatok zálievky môže mať za následok, že nielenže nebude mať formu, ale ani chuť. Pokiaľ ide o hnojenie, môžete, samozrejme, použiť hotové výrobky zakúpené v obchode, ale rovnako dobre fungujú aj domáce, organické zmesi.

Čím hnojiť cibuľu, aby bola veľká? Vyrobte si domáce hnojivo

Hnojivo pre cibuľu by malo byť bohaté na zložky, ktoré jej pomôžu rásť a vďaka ktorým bude zelenina naozaj veľká a chutná. Ukázalo sa, že existuje domáca zmes, ktorá vo svojom zložení obsahuje draslík, fosfor aj dusík. Hovoríme o hnojive vyrobenom z banánových šupiek. Stačí, ak jednu banánovú šupku nakrájate na menšie kúsky, vložíte do litrovej nádoby, zalejete vodou a odložíte na 2 – 3 dni na chladné a tmavé miesto. Po uplynutí tejto doby zmes sceďte a použite na zalievanie. Opakujte maximálne raz za dva týždne a sledujte, ako cibuľa rastie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo zasadiť vedľa cibule? Toto je zelenina, ktorej sa treba vyhnúť. Namiesto plodín bude len pôda

Jarná cibuľka – kedy ju vysádzať? Nezmeškajte tento termín

The post Nakrájajte ju, vložte do nádoby a zalejte vodou. Cibuľa narastie taká veľká, že ňou ohúrite celú rodinu appeared first on Vášeň v tebe.