Skip to content
Menu
Najnovšie boje v Charkovskej oblasti viedli k vysídleniu vyše 14-tisíc osôb
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Najnovšie boje v Charkovskej oblasti viedli k vysídleniu vyše 14-tisíc osôb

V Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, kde Rusi nedávno spustili novú pozemnú ofenzívu, bolo v posledných dňoch vysídlených viac než 14-tisíc ľudí, oznámila v utorok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informuje o tom agentúra AFP.

Rusi od spustenia ofenzívy z 10. mája v tejto pohraničnej oblasti zaznamenali najväčšie územné zisky na Ukrajine počas uplynulých 18 mesiacov.

Zástupca WHO na Ukrajine Jarno Habicht na utorkom brífingu v Ženeve povedal, že za posledné dva týždne sa boje v Charkovskej oblasti značne vystupňovali, v dôsledku čoho je vysídlených vyše 14-tisíc osôb. Ďalším 189-tisíc, ktorí stále žijú vo vzdialenosti do 25 kilometrov od hraníc s Ruskom, hrozí z dôvodu bojov značné riziko, dodal

Nepriateľ pokračuje v útokoch, Ukrajina ešte ovláda tri pätiny Vovčansku, hlási vicegubernátor

Habicht upozornil na skutočnosť, že so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou sa zvyšuje aj potreba humanitárnej pomoci v regióne, pričom po útokoch v Charkovskej oblasti sa výrazne navýšil počet pacientov s úrazmi.

Od spustenia ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa vykonalo viac ako 20-tisíc amputácií a ročne v priemere došlo k poškodeniu či zničeniu viac ako 200 sanitiek, “čo Ukrajincov zbavilo naliehavej starostlivosti,” skonštatoval zástupca WHO.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyslovil obavy, že podmienky v Charkovskej oblasti, kde je už tak vyše 200-tisíc vnútorné vysídlených ľudí, by sa mohli ešte zhoršiť, ak bude pozemná ofenzíva a letecké nálety pokračovať.

Ukrajinské úrady podľa hovorkyne UNHCR dosiaľ evakuovali približne 10 300 ľudí z pohraničných obcí na severovýchode Ukrajiny a ďalší odtiaľ odišli vlastnými prostriedkami.

Jednoducho nás tu vyhladia. Ukrajinci na severe opisujú druhý útek pred Rusmi

“Väčšina evakuovaných, ktorí museli opustiť svoje domovy len s niekoľkými vecami, je už teraz veľmi zraniteľná a patria medzi nich najmä starší ľudia a ľudia s nízkou pohyblivosťou alebo zdravotným postihnutím, ktorí nemohli utiecť skôr,” uviedla hovorkyňa s tým, že drvivá časť z nich si želá zostať so svojimi rodinnými príslušníkmi alebo v prenajatých či hromadných ubytovacích zariadeniach v Charkove.

Zdroj: HN