Skip to content
Menu
Na Taiwane demonštrovali desaťtisíce ľudí proti parlamentnej reforme
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Na Taiwane demonštrovali desaťtisíce ľudí proti parlamentnej reforme

Desiatky tisíc ľudí dnes vyšli do ulíc okolo budovy parlamentu na Taiwane na protest proti prerokúvanej parlamentnej reforme, ktorej cieľom je posilniť moc zákonodarného zboru a jeho kontrolu nad vládou. Reformu presadzujú opozičné strany podporujúce bližšie vzťahy s Čínou, ktoré majú v parlamente väčšinu, informovala agentúra Reuters.

Demonštrácia je podľa Reuters vnímaná tiež ako prejav rozhorčenia nad krokmi Číny, ktorá ostrov považuje za svoju súčasť a usporiadala okolo neho v posledných dvoch dňoch vojenské cvičenie.

Taiwan počas cvičenia čínskej armády v okolí ostrova zaznamenal 62 lietadiel

Parlamentná reforma by okrem iného kriminalizovala pohŕdanie parlamentom zo strany vládnych úradníkov, čo by mohlo byť trestané väzením. Najsilnejšie opozičné zoskupenie, Národná strana (Kuomintang), hovorí, že reforma je potrebná, aby bola vláda privedená k zodpovednosti.

Demokratická pokroková strana nového taiwanského prezidenta Laj Čching-tea namieta, že reforma nebola dostatočne prerokovaná a že jasná definícia pohŕdania parlamentom neexistuje.

Reforma by tiež dala zákonodarcom právomoc žiadať si od armády, súkromných spoločností či občanov informácie, ktoré členovia parlamentu považujú za relevantné.

Medzi demonštrantmi, ktorí dnes pokojne protestovali v uliciach, boli podľa agentúry AP predovšetkým študenti a ďalší mladí ľudia. Opozíciu obviňovali, že sa snaží presadiť reformu za každú cenu a že sa spojila s Čínou.

Zdroj: HN