Skip to content
Menu
Na popravu čakal takmer polstoročie, Japoncovi opäť hrozí trest smrti
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Na popravu čakal takmer polstoročie, Japoncovi opäť hrozí trest smrti

Japonská prokuratúra dnes znovu na súde požiadala o trest smrti pre 88-ročného Iwaa Hakamadu, ktorý je známy tým, že v cele smrti strávil takmer pol storočie.

Hakamada bol hlavným podozrivým v prípade štvornásobnej vraždy v prefektúre Šizuoka juhozápadne od Tokia. V roku 2014 ho súd prepustil po analýze DNA. Muž naďalej trvá na svojej nevine. Informovala o tom stanica NHK.

Takmer 90-ročný Hakamada v cele smrti strávil celkovo 46 rokov. Polícia bývalého boxera zadržala v roku 1966 pre podozrenie z vraždy majiteľa firmy, v ktorej pracoval, jeho manželky a dvoch detí a následného zapálenia ich domu. Trest smrti súd Hakamadovi uložil o dva roky neskôr.

Súd v Japonsku udelil trest smrti podpaľačovi z Kjóta, ktorý zabil 36 ľudí

Japonský súd rozhodol o prepustení Hakamadu v roku 2014, keď dospel k záveru, že dôkazy, na základe ktorých bol muž zatknutý, vyšetrovatelia sfalšovali. Spolu s verdiktom súd nariadil nové vyšetrovanie prípadu. Súdne konanie proti Hakamadovi obnovili vlani v októbri, píše denník Jomiuri šimbun.

Hakamada od roku 2014 žije so svojou 91-ročnou sestrou, ktorá dlhodobo obhajuje jeho nevinu. Na súdnom vypočutí sa dnes nezúčastnil.

Väzni odsúdení na trest smrti sa v Japonsku o výkone popravy dozvedia spravidla len niekoľko hodín vopred. Okresný súd v Osake na západe krajiny minulý mesiac zamietol odvolanie dvoch odsúdených, ktorí sa usilovali o to, aby bola prax informovania väzňov v deň popravy uznaná za nehumánnu.

Trest smrti sa v Japonsku vykonáva obesením. Podľa agentúry AFP minulý december na trest smrti v japonských celách čakalo viac ako 100 odsúdených.

Zdroj: HN