Skip to content
Menu
Na kardiovaskulárne ochorenia zomrie v Európe desaťtisíc ľudí denne, uvádza WHO
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Na kardiovaskulárne ochorenia zomrie v Európe desaťtisíc ľudí denne, uvádza WHO

Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Európanov zároveň vyzvala na zníženie príjmu soli, píše TASR na základe agentúry AFP.

Srdcovo-cievne ochorenia spôsobujú 10-tisíc úmrtí denne, čo sú štyri milióny ročne. „Zavedenie cielených opatrení na zníženie príjmu soli o 25 percent by mohlo do roku 2030 zachrániť približne 900-tisíc životov,” uviedol vo vyhlásení Hans Kluge, riaditeľ európskej pobočky WHO.

 

Nadmerná konzumácia soli

V Európe má každý tretí dospelý vo veku medzi 30 až 79 rokov hypertenziu (vysoký krvný tlak), často spôsobený nadmernou konzumáciou soli. Pritom až 51 z 53 krajín v regióne má priemerný denný príjem soli vyšší ako odporúča WHO – päť gramov alebo jedna čajová lyžička. Dôvodom sú najmä spracované potraviny. „Vysoký príjem soli zvyšuje krvný tlak, ktorý je hlavným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, ako sú infarkty a mŕtvice,” dodala WHO.

 

Muži zomierajú častejšie než ženy

V Európa je najvyšší výskyt vysokého krvného tlaku na svete. Podľa správy WHO o Európe je pravdepodobnosť úmrtia mužov v tomto regióne na kardiovaskulárne ochorenia takmer 2,5-krát vyššia ako u žien. Existuje aj geografický rozdiel – pravdepodobnosť úmrtia v mladom veku (30 – 69 rokov) na tieto ochorenia je vo východnej Európe a strednej Ázii takmer päťkrát vyššia v porovnaní so západnou Európou.

Zdroj: HN