Skip to content
Menu
Na čo slúži tretia priehradka v práčke? Možno budete prekvapení
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Na čo slúži tretia priehradka v práčke? Možno budete prekvapení

23.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

Takmer v každej domácnosti sa nachádza práčka a nepochybne výrazne uľahčuje život. Predstavte si, že musíte ručne vyprať a vyžmýkať zimnú bundu alebo dlhé džínsy. Teraz to, našťastie, stroj robí za nás. Všetko, čo musíme urobiť, je vložiť oblečenie do bubna, nastaviť príslušný program a pridať prací prostriedok. presne tak. A práve tu môže nastať problém.

Na čo slúži tretia priehradka v práčke?
Foto: súkromný archív

Na čo slúži tretia priehradka v práčke? Možno budete prekvapení

Väčšina práčok má tri priehradky na pracie prostriedky. To nie je veľa, vzhľadom na množstvo dostupných programov v zariadení. A predsa sa ukazuje, že veľa ľudí netuší, na čo ktorá priehradka slúži. Medzitým je veľmi dôležité, čo do každého z nich vložíme.

Väčšina ľudí používa prací prášok alebo tekutinu a dodatočnú aviváž. To posledné nie je potrebné, no oblečenie zjemní a krásne vonia. Prečo sú teda v práčke tri priehradky, ak používame dva produkty? Premýšľali ste niekedy, na čo slúži táto extra?

Priehradka na aviváž nie je problém. Je jasne odlišná od ostatných, no niektorí do nej občas nasypali prášok. Výsledkom takejto chyby bolo nevyprané, nevyplákané, drsné a škrabavé oblečenie. Jeho nasadenie bolo nielen nepríjemné, ale mohlo viesť aj k kožným problémom, vyrážkam a svrbeniu. Ak by sme však do priehradky na prášok nasypali aviváž, nesplnila by svoju funkciu, pretože by sa z látky úplne vypláchali.

Takže, ako vidíte, na priehradkách záleží. Čo teda umiestniť, kde a na čo slúži tá doplnková? Odpoveď na túto otázku nájdete napríklad v návode na obsluhu vašej práčky. Hádame však, že veľa ľudí sa tam ani nepozrelo a ak aj áno, nepamätajú si, čo čítali. To je nič. Už sa ponáhľame s vysvetľovaním.

Na čo slúži tretia priehradka v práčke?
Foto: súkromný archív

Čo teda umiestniť, kde a na čo slúži tá doplnková priehradka?

Priehradka so symbolom kvetu je určená na aviváž. Môžete si do nej dať aj domáci produkt z octu a esenciálneho oleja. Funguje rovnako dobre ako ten z obchodu.

Priehradka so symbolom I je určená pre prostriedok na predpieranie. Tá so symbolom II je určená pre hlavný prací prostriedok.

Veľmi dôležitý je aj výber správneho pracieho programu. Nie každý vie, ale jemné je často tou najhoršou voľbou. Podľa vedcov najviac škodí životnému prostrediu, pretože z oblečenia uvoľňuje najviac mikrovlákien.

Priehradka so symbolom I je určená pre prostriedok na predpieranie. Tá so symbolom II je určená pre hlavný prací prostriedok.
Foto: súkromný archív

Vedci z Newcastle University zistili, že množstvo zostávajúcich mikrovlákien po vypraní nesúvisí s rýchlosťou odstreďovania alebo dĺžkou prestávok počas cyklu. Hlavným faktorom zodpovedným za ich uvoľnenie je… množstvo použitej vody. Čím viac, tým horšie.

Ukázalo sa, že pri „šetrnom“ praní sa z polyesterových tkanín uvoľnilo až 1,4 milióna mikrovlákien. Najekologickejším spôsobom by bolo zvoliť krátky cyklus v studenej vode. Je to len 600 tisíc mikrovlákien. Aj štandardný program na pranie bavlny je však lepší ako jemný program, pretože pomáha uvoľniť približne 800-tisíc mikrovlákien.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Perfektný spôsob, ako získať mäkké a nadýchané uteráky. Testované našimi babičkami

Prikryte handričkou a prežehlite žehličkou. Za chvíľu budete môcť začať pracovať a vaše topánky budú vyzerať ako nové.

The post Na čo slúži tretia priehradka v práčke? Možno budete prekvapení appeared first on Vášeň v tebe.