Skip to content
Menu
“My sme to neboli.” Izrael odmieta zapojenie do smrti iránskeho prezidenta
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
“My sme to neboli.” Izrael odmieta zapojenie do smrti iránskeho prezidenta

Izrael nebol nijako zapojený do smrti iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, uviedol dnes nemenovaný izraelský zdroj agentúry Reuters. Raísí a minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján zomreli pri nedeľňajšej nehode vrtuľníka v hornatej oblasti na severozápade krajiny neďaleko azerbajdžanských hraníc. Vrak stroja našli záchranné tímy dnes skoro ráno.

“My sme to neboli,” vyhlásil podľa Reuters zdroj, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. Na oficiálnu izraelskú reakciu na smrť iránskych vrcholných predstaviteľov sa stále čaká.

Iránsky prezident a minister zahraničia zahynuli, záchranári našli trosky vrtuľníka

Irán, ktorý podporuje militantné protiizraelské skupiny v Pásme Gazy, Libanone či Jemene, a Izrael sú dlhodobo úhlavnými nepriateľmi.

V apríli sa situácia ešte viac vyostrila, keď islamská republika vyslala na židovský štát viac ako 300 útočných dronov a rakiet v odvete za úder na iránsky konzulát v Damasku. Izrael dokázal bezprecedentný iránsky útok úspešne odraziť aj vďaka zapojeniu zahraničných partnerov, vrátane Spojených štátov, do protivzdušnej obrany.

Zdroj: HN