Skip to content
Menu
Musk je proti americkým clám na čínske elektromobily. Poškodzujú podľa neho trh
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Musk je proti americkým clám na čínske elektromobily. Poškodzujú podľa neho trh

Elon Musk, zakladateľ amerického výrobcu elektromobilov Tesla, je proti clám na dovoz čínskych elektrických vozidiel do USA. Uviedol to počas videokonferencie Viva Technology v Paríži. To kontrastuje s jeho varovaním z januára, že sú potrebné obchodné bariéry, inak Čína “zničí väčšinu ostatných automobilových spoločností na svete”. Informujeme o tom na základe správy Reuters.

Vo štvrtok Musk vo videu povedal, že nepodporuje opatrenia, ktoré deformujú trh.

Deformácia trhu

Minulý týždeň administratíva amerického prezidenta Joa Bidena oznámila zvýšenie ciel na celý rad dovážaných čínskych produktov, vrátane elektromobilov, s cieľom podporiť americkú výrobu.

Bidenova administratíva plánuje od 1. augusta dvihnúť clá na čínske elektromobily až štvornásobne, na 100 z 25 percent. Biely dom uviedol, že nové opatrenia ovplyvňujú dovážaný čínsky tovar v hodnote 18 miliárd dolárov (16,60 miliardy eur).

Musk zmenil názor. Zvýšenie ciel na dovoz elektromobilov z Číny nepodporuje

“Ani Tesla, ani ja sme o tieto tarify nežiadali, v skutočnosti som bol prekvapený, keď boli oznámené. Veci, ktoré bránia slobodnej výmene alebo deformujú trh, nie sú dobré,” povedal Musk na konferencii Viva Technology.

Konkurenčné protredie

“Tesla celkom dobre konkuruje na trhu v Číne bez ciel a bez podpory,” vyhlásil Musk s tým, že clá nepodporuje.

Údaje z priemyslu však v piatok ukázali, že Tesla od marca znížila produkciu svojho najpredávanejšieho elektromobilu Model Y vo svojom závode v Šanghaji o dvojciferné percento. Dôvodom je slabnúci dopyt po zostarnutom modeli americkej automobilky v Číne, na jej druhom najväčšom trhu, kde medzi výrobcami elektrických  vozidiel vypukla brutálna cenová vojna.

Podľa zdroja, ktorý nechce byť menovaný, závod v Šanghaji, plánuje v období od marca do júna znížiť produkciu Modelu Y najmenej o 20 percent.

Údaje čínskeho združenia výrobcov automobilov (CAAM) ukázali, že Tesla vyrobila v Číne v marci tohto roka 49 498 kusov  Modelu Y, o 17,7 percenta menej ako vlani a v apríli 36.610 kusov, čo predstavuje medziročný pokles o 33 percent.

Celkovo Tesla vyrobila za prvé štyri mesiace 2024 v Číne 287.359 kusov Modelu Y a Modelu 3, o päť percent  menej ako v rovnakom období 2023, pričom produkcia Modelu 3 bola o desať percent vyššia ako pred rokom, ukázali údaje CAAM.

Zdroj: HN