Skip to content
Menu
Moskva posiela varovanie do Londýna: Ak Kyjev použije vaše zbrane v Rusku, udrieme na britské ciele
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Moskva posiela varovanie do Londýna: Ak Kyjev použije vaše zbrane v Rusku, udrieme na britské ciele

Moskva podnikne odvetné údery na britské ciele na Ukrajine aj mimo nej, ak Kyjev použije britské zbrane na útok na ruské územie. Podľa agentúry Reuters to v stredu uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Hovorkyňa ruskej diplomacie sa odvolávala na vyjadrenie britského ministra zahraničných vecí Davida Camerona zo začiatku tohto mesiaca pri návšteve Kyjeva.

Iskandery aj Kindžaly. Na juhu Ruska sa začalo cvičenie s taktickými jadrovými zbraňami

Šéf britskej diplomacie uviedol, že Ukrajina má právo použiť zbrane poskytnuté Londýnom na útoky na územie Ruska a je na jej rozhodnutí, či tak urobí. “Podobne Rusko útočí vo vnútri Ukrajiny. Možno celkom dobre pochopiť, prečo má Ukrajina potrebu zaistiť svoju obranu,” uviedol minister.

Moskva na túto poznámku už skôr reagovala s rozhorčením, okrem iného hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil slová šéfa britskej diplomacie za priamu eskaláciu konfliktu. Cameronovo vyhlásenie Rusko tiež uviedlo ako jeden z dôvodov, prečo sa tento mesiac rozhodlo zorganizovať cvičenie simulujúce odpálenie taktických jadrových rakiet.

Vojnu na Ukrajine pred viac ako dvoma rokmi začalo Rusko, ktoré do susednej krajiny na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vyslalo svoje vojská. Rozpútalo tak najväčší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.

ANALÝZA: Putin zase budí prízrak atómoviek. Čo tým sleduje práve teraz

Ukrajina, ktorú v boji proti inváznej armáde podporuje Západ, nalieha na svojich spojencov, aby jej dodávali zbrane dlhšieho doletu. Jej partneri však váhajú s poskytnutím zbraní, ktoré by mohli byť potenciálne použité na úder na ruské územie.

Spojené štáty v apríli potvrdili, že na Ukrajinu poslali balistické strely ATACMS. Ukrajina sa však podľa Washingtonu zaviazala, že ich použije len na ciele na svojom území, ktoré okupujú Rusi, a nie na území Ruskej federácie.

Zdroj: HN