Skip to content
Menu
Moldavský parlament deklaráciou odsúdil genocídu zo strany Ruska na Ukrajine. Proruské strany nehlasovali
publikované: 31 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Moldavský parlament deklaráciou odsúdil genocídu zo strany Ruska na Ukrajine. Proruské strany nehlasovali

Moldavský parlament vo štvrtok odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu a označil ju za “genocídu” v spojitosti so zaobchádzaním s deťmi na okupovaných územiach Ukrajiny. Na hlasovaní sa však nezúčastnili opozičné strany naklonené Moskve, informujeme o tom podľa agentúry Reuters.

Deklaráciu podporilo 60 z dovedna 101 poslancov moldavského parlamentu. Pridali sa tak k národným zhromaždeniam viacerých ďalších krajín, ktoré prijali podobné dokumenty a ponúkli sa tiež pokračovať v pomoci Ukrajincom unikajúcim pred konfliktom.

Vplyvové operácie Moskvy namiesto vojenskej hrozby. USA chcú Moldavsku poskytnúť pomoc

Invázia, ktorú odsúdila aj tamojšia prezidentka Maia Sanduová, zasiahla krajinu ležiacu medzi Rumunskom a Ukrajinou aj veľkým počtom dronov a fragmentov rakiet, dopadajúcich na jej územie.

Podpredsedníčka parlamentu Doina Ghermanová poukázala na počty detí, ktoré prišli o život alebo sú nezvestné v dôsledku konfliktu na Ukrajine popri zhruba 20-tisíc ďalších deťoch, ktoré podľa údajov ukrajinskej vlády zavliekli do Ruska, píše Reuters.

Námietky proruskej opozície odmietol Radu Marian zo Sanduovej Strany akcie a solidarity. “Toto sú naši susedia. Nachádzajú sa tu tisícky ukrajinských detí, detí utečencov,” upozornil.

Prímerie s Ruskom teraz nemá zmysel, Moskva by ho zneužila, vyhlásil Zelenskyj

Rusko odmietlo tvrdenia o únosoch alebo deportáciách ukrajinských detí s tým, že ich presunulo do bezpečnejších oblastí ďalej od konfliktu, pripomína Reuters.

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal v tejto súvislosti v marci 2023 medzinárodný zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina i ruskú ombudsmanku Mariju Belovovú-Ľvovovú.

Zdroj: HN