Skip to content
Menu
MK´24 – Projekt AKO SA RODÍ DIVADLO v Humennom odomkla Adriana Totíková
publikované: 30 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
MK´24 – Projekt AKO SA RODÍ DIVADLO v Humennom odomkla Adriana Totíková

MK´24 – Projekt “AKO SA RODÍ DIVADLO” odhalil svoje tajomstvá pod taktovkou Adriany Totíkovej. Rok 2024 je v Humennom zvláštnym, keďže naše mesto získalo titul “Mesto kultúry” a stalo sa tak piatym mestom na Slovensku s touto ctihodnou označením.

Divadlo je neoddeliteľnou súčasťou umenia a kultúry a pondelok, 29. apríla, bol dňom vzácnych momentov, keď sme oficiálne otvorili Divadelný festival. Základná škola Pugačevova a Herecký inštitút priviedli na scénu úvodný ceremoniál projektu “Ako sa rodí divadlo…”. Tento projekt je súčasťou kandidatúry Humenného na titul “Mesto kultúry” pod názvom “Prepojené mysle”, informuje Mesto Humenné.

Naplnená spoločenská sála Centra voľného času nadšene aplaudovala nielen vystupujúcim žiakom zo ZŠ Pugačevova, ale aj hosťom, pričom najvýznamnejšou osobou v publiku bola režisérka, dramaturgička a scenáristka a zároveň humenská rodáčka Adriana Totíková, ktorá koordinovala tento divadelný projekt.

“Cieľom festivalu ‘Ako sa rodí divadlo’ je prepojiť pedagógov a žiakov s profesionálnymi umelcami, priniesť do škôl umelecký zážitok a umožniť stretnutie s procesom tvorby a vzniku divadelného diela. Našou snahou je tiež odovzdať kultúrno-výchovným pracovníkom a pedagógom skúsenosti z profesionálneho umeleckého prostredia. Verím, že tieto skúsenosti ich inšpirujú pri tvorbe vlastných divadelných inscenácií alebo školských programov. Našou ambíciou je prinášať poznatky a krásu divadelného sveta aj do regiónov, kde profesionálne divadlo nemá svoje sídlo, a umožniť im zážitok, aký majú divadelníci, keď tvoria nové diela,” povedala Adriana Totíková, riaditeľka festivalu, zakladateľka Hereckého inštitútu a bývalá žiačka ZŠ Pugačevova.

Vystúpenie bolo založené predovšetkým na divadelnom predstavení, ale pozornosť sa venovala aj výtvarným dielam. “Pugačevkárky” Michaela Sivá, Olívia Sotáková, Ester Zozuličová, Viktória Sciranková, Laura Mašlonková a Sára Stebnická sa výtvarne zapojili do celého projektu zobrazovaním atribútov mesta Humenné.

Zástupcom samosprávy bol Ondrej Babjarčík, zástupca primátora mesta. Vyjadril radosť z toho, že v rámci Mesta kultúry vzniká niečo nové a trochu netradičné.

“Celý projekt Mesta kultúry stojí na myšlienke prekonávania bariér a potrebe spájania – inštitúcií, umeleckých škôl, umelcov, obyvateľov Humenného a návštevníkov nášho mesta rôznych vekových skupín, sídlisk a častí mesta. Verím, že vychováme nové divadelné talenty, že festival získa trvalú budúcnosť a tradíciu,” povedal Babjarčík.

Symbolický kľúč k otvoreniu divadelného festivalu odovzdal Peter Vachula, riaditeľ ZŠ Pugačevova, Adriane Totíkovej, a tak spolu odštartovali projekt “Ako sa rodí divadlo”.

Ďalšou súčasťou vzdelávacieho festivalu bude vo štvrtok, 2. mája o 13:00 hod. v Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu seminár a panelová diskusia pre pedagógov, kultúrnych pracovníkov a nadšencov umenia na tému: Ako pripraviť žiakov na návštevu divadla? Praktický seminár: Scenár, réžia a skúšanie školského predstavenia/programu. Na tieto témy budú odpovedať Adriana Totíková, herečka a pedagogička Elena Spaskov; pedagogička a odborníčka na umelecký prejav a dramatickú výchovu Eva Jacevičová.

Okrem toho na všetkých milovníkov divadelnej scény čakajú workshopy, kreatívne hodiny, semináre (ich dejiskom budú humenské základné školy), vo štvrtok, 2. mája o 16:30 hod. sa uskutoční prednáška o humenských divadelníkoch a divadelníčkach (ZUŠ Petra Breinera), a v rovnaký deň od 18:30 hod. kníhkupectvo na Korze pripravilo scénické čítanie pre verejnosť.

©Slovenský večerník/ilustračné foto