Skip to content
Menu
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová odmieta ďalšiu šikanu voči jej osobe
publikované: 5 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová odmieta ďalšiu šikanu voči jej osobe

Ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová odmieta ďalšiu bezdôvodnú šikanu voči jej osobe.

5. júla, Bratislava / Pán Peter Weisenbacher z mimovládnej organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre podozrenie, že sa ministerka výrokmi v rozhovore pre portál topky.sk z 3. júla dopustila šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu. Údajne má byť problematický výrok ministerky, v ktorom tvrdí, že: “Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože je tu pretlak LGBTI a zvláštne je, že pri “bielej rase”.

Ešte ďalej zašiel pri hodnotení výroku právnik IĽP Daniel Grejták, ktorý tvrdí, že “je nepochopiteľné, ako môže členka vlády SR hovoriť v takýchto intenciách o “bielej rase”, akoby židovské alebo rómske deti boli neželané, akoby Slovensko nebola republika svojich občanov a občianok, ale akési kmeňové spoločenstvo postavené na etnickej a rasovej príslušnosti.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v tejto súvislosti poskytlo oficiálne vyjadrenie:

Výroky pána Weisenbachera a Grejtáka sú absolútne scestné. Hraničia s porušovaním ľudských a občianskych práv ministerky kultúry. Jednak bezprecedentným spôsobom napádajú ústavné právo občianky Slovenskej republiky na slobodu prejavu a manipulujú verejnú mienku nekvalifikovanou právnou analýzou subjektívnej aj objektívnej stránky trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Je neprípustné, aby bol ústavný činiteľ štvanou zverou, ktorú sa mimovládne organizácie podporované rôznymi zahraničnými investormi snažia uloviť len preto, lebo vyjadruje svoj slobodný a legitímny názor, ktorým nikoho neuráža ani neponižuje. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová žiadnym výrokom úmyselne ani z nedbanlivosti neporušila trestný zákon. Je to človek so silným humánnym cítením a empatiou, preto zvažuje občianskoprávne aj trestnoprávne kroky voči neoprávneným zásahom do jej osobnej integrity,” uvádza sa vo vyhlásení Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Príspevok Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová odmieta ďalšiu šikanu voči jej osobe je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.