Skip to content
Menu
Microsoft vstupuje tam, kde sa už neraz popálil. Windows spája s riešením podobným Applu
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Microsoft vstupuje tam, kde sa už neraz popálil. Windows spája s riešením podobným Applu

Pre Microsoft to nie je prvýkrát, čo sa púšťa do spojenia ARM a Windows, ale predchádzajúcich niekoľko pokusov nedopadlo dobre.

Teraz si firma verí aj vďaka nástupu AI, kde by práve modely s touto architektúrou mali priniesť výborný pomer AI výkonu a výdrže. To všetko v tenkom a ľahkom tele. S cenou to bude možno trochu horšie. V podstate za prenosný počítač so špičkovým ARM procesorom zaplatí používateľ to, čo dá za výborný mobilný telefón.

Microsoft na špeciálnej akcii predviedol svoj vlastný počítač Surface začínajúci na 999 amerických dolároch (približne 919 eur bez cla a DPH), ktorý bude poháňaný práve novým Snapdragonom X Elite. Spolu s ním dorazia na trh aj modely od ďalších výrobcov, ako je Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Samsung a neskôr od dalších. V niektorých modeloch sa objaví odľahčenejší Snapdragon X Plus s 10 jadrami a menším výkonom.

Výkonnejší ako porovnateľný MacBook

Microsoft sa novým formátom Windows Copilot + PC, čo môžeme brať ako podskupinu AI PC, znova vracia do súboja s počítačmi Apple. Aj preto firma hovorí predovšetkým o výkone v biliónoch operáciách za sekundu (TOPS). Nový čip ich má zvládnuť minimálne 40, a pritom ponúkne celodennú výdrž batérie. Ostatne 40 TOPS spolu s 16 gigabajtmi RAM bola aj požiadavka na plnohodnotné AI PC.

Microsoft uviedol, že vo viacjadrovom benchmarku Cinebench 2024 dosiahol nový počítač s 12-jadrovým Snapdragon X Elite až o 58 percent väčší výkon v porovnaní s 15-palcovým MacBookom Air s osemjadrovým CPU M3 a 10-jadrovým GPU.

„Vďaka neuveriteľnej efektivite môžu počítače Copilot+ na jedno nabitie vydržať až 22 hodín prehrávania videa z lokálneho úložiska alebo 15 hodín prehliadania webu, čo je až o 20 percent viac prevádzky na batériu pri lokálnom prehrávaní videa ako pri MacBooku Air 15,“ uvádza Microsoft.

Ale na nezávislé testy si budeme musieť počkať do júna, kedy sa majú prvé Copilot+ počítače objaviť v obchodoch. Taký výkon je dôležitý predovšetkým kvôli funkciám umelej inteligencie a strojového učenia, ktoré bežia lokálne.

Odstráni obmedzenia a zvýši súkromie

„Počítače Copilot+ využívajú výkonné procesory a niekoľko pokročilých modelov umelej inteligencie, vrátane niekoľkých prvotriednych SLM (malé jazykové modely, pozn. red.) spoločnosti Microsoft, a odomykajú tak novú sadu zážitkov, ktoré môžete spúšťať lokálne priamo v zariadení,“ vysvetľuje Yusuf Mehdi, riaditeľ marketingu pre spotrebiteľské produkty.

„To odstraňuje predchádzajúce obmedzenia, ako je latencia, náklady a dokonca aj súkromie a pomáha vám byť produktívnejší, kreatívnejší a efektívnejšie komunikovať,“ dopĺňa.

V ďalšej fáze sa pre Copilot+ PC počíta aj s procesormi od Intelu a AMD, počnúc pripravovanými architektúrami Lunar Lake a Strix. Otázkou zostáva, či na nich pobežia všetky AI funkcie, ktoré sú teraz dostupné a odladené pre ARM, ako je Recall, Cocreator, Live Caption a vylepšené Windows Studio Effects.

Na beh klasických Windows aplikácií na ARMe firma využíva emulátor Prism, ktorý tak prevádza inštrukcie softvéru napísaného pre čipy Intel a AMD.

„V budúcnosti očakávame, že zariadenia s týmto procesorom budú spolupracovať s výkonnými grafickými kartami, ako sú NVIDIA GeForce RTX a AMD Radeon, čím sa zážitky s Copilot+ PC dostanú k ešte širšiemu publiku, ako sú pokročilí hráči a tvorcovia,“ uzatvára Microsoft.

Zdroj: HN