Skip to content
Menu
Microsoft vám dá do kancelárie nového kolegu. Stavil na malé AI
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Microsoft vám dá do kancelárie nového kolegu. Stavil na malé AI

Výročná konferencia spoločnosti Microsoft sa tentokrát venovala predovšetkým vývojárom a firemnému nasadeniu jej produktov a tiež rekapitulácii uplynulého roku. Z hľadiska bežného používateľa tak bolo zaujímavejšie pondelkové uvedenie nového konceptu počítačov Windows Copilot+ PC postavených na inom procesore, než sú tie od AMD a Intelu.

Microsoft vstupuje tam, kde sa už neraz popálil. Windows spája s riešením podobným Applu

Ale aj v utorok sme sa dozvedeli o jednom novom kuse počítača. Ten tiež beží na čipe Snapdragon X Elite a ide o malý kompaktný mini počítač dizajnovaný pre vývojárov. Rovnako ako notebooky bude aj toto zariadenie nazvané Snapdragon Developer Kit for Windows k dispozícii až v júni, ale je možné ho predobjednať už teraz za necelých 900 dolárov (830 eur bez cla a DPH).

Microsoft na svojej výročnej vývojárskej konferencii oznámil nový Snapdragon Developer Kit for Windows, ktorý je určený pre vývojárov na platforme Snapdragon X Elite. FOTO: Microsoft, Technet.cz

Nový malý jazykový model

Hlavná pozornosť sa ale venovala integrácii všetkých možných AI systémov do ekosystému Microsoftu. Jednou z oznámených noviniek tak bolo uvedenie malého jazykového modelu (SLM) Phi-3-Silica, ktorý bol navrhnutý pre prácu na lokálnych počítačoch spadajúcich do konceptu Copilot+.

Je tak menej náročný na prevádzku a systémové prostriedky, ale zároveň sa chváli rýchlou odozvou. Silica tak bude zabudovaná do všetkých počítačov Copilot+. Je to najmenšia zo všetkých modelov Phi a obsahuje 3,3 miliardy parametrov.

Microsoft ukazuje svoje porovnanie jazykových modelov podľa pomeru kvality a počtu parametrov. FOTO: Microsoft, Technet.cz

Microsoft tak ide v stopách konkurenčného Googlu a spolupracujúcej firmy OpenAI, ktoré tiež predstavili rýchlejšie a menšie modely. Tie však boli multimodálne, takže majú zvládnuť pracovať aj so zvukom a obrazom. Microsoft na tomto poli ponúkne model Phi-3-vision. Phi-3-vision ponúka možnosť vkladať obrázky a text a prijímať textové odpovede.

„Používatelia môžu napríklad klásť otázky týkajúce sa grafu alebo klásť otvorené otázky týkajúce sa konkrétnych obrázkov,“ vysvetlili zástupcovia firmy.

Tímový kolega

Microsoft si veľmi sľubuje aj od ďalšieho rozširovania schopností svojho asistenta Copilot. Novo by sa mal rozšíriť Copilot o tímovú podporu. Team Copilot by sa tak mohol tváriť ako ďalší člen tímu, ktorý ho podporuje v organizačných a kooperačných aktivitách, a môže tak zefektívniť riadenie projektov.

Vo videu pustenom na prezentácii bolo vidieť, ako v rámci videoschôdzky sumarizuje najdôležitejšie informácie, spravuje agendu a vyhotovuje poznámky. Následne môže sledovať dohodnuté termíny a upozorňovať a prepájať členov tímu, keď je potrebný ich príspevok.

Okrem toho Microsoft ukázal novú funkciu aplikácie Microsoft Copilot Studio, prostredníctvom ktorej si môžu firmy vytvoriť vlastných špecializovaných Copilotov. Ako príklad Microsoft uvádza Copilota pre príjem objednávok. Ten môže podľa firmy zvládnuť celý proces plnenia objednávok, od ich prijatia cez spracovanie až po odoslanie zákazníkovi.

„Copiloti vybavení touto novou kategóriou schopností môžu teraz nezávisle riadiť zložité, dlhotrvajúce obchodné procesy s využitím pamäte a znalostí pre kontext, uvažovať nad akciami a vstupmi, učiť sa na základe spätnej väzby od užívateľov a požiadať o pomoc, keď sa dostanú do situácií, u ktorých nevedia, ako ďalej,“ dopĺňajú zástupcovia Microsoftu.

Šéf Microsoftu Satya Nadella uvádza pripravované schopnosti Copilota pre tímovú prácu. FOTO: Microsoft, Technet.cz

„Používatelia teraz môžu nechať Copilota pracovať za nich – od nákupu IT zariadení až po komunikáciu so zákazníkom týkajúcu sa predaja a servisu,“ uzatvárajú predstavitelia firmy.

Zdroj: HN