Skip to content
Menu
Mestský erb Banskej Bystrice z priečelia historickej radnice reštaurátori zakonzervujú
publikované: 27 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Mestský erb Banskej Bystrice z priečelia historickej radnice reštaurátori zakonzervujú

Reštaurátori sa pustili do konzervácie mestského erbu Banskej Bystrice, ktorý zdobil priečelie historickej radnice.

Tento erb, spolu s ďalšími symbolmi mesta, ako je vlajka, zástava, veľká a malá pečať, úradná pečiatka a štandarda primátora, je dôležitou súčasťou mestskej identity. Pochádza z 18. storočia a do minulého roka zdobil exteriér predsunutého balkóna hlavnej fasády Radnice na Námestí SNP. Momentálne sa nachádza v reštaurátorskom ateliéri, kde prebieha jeho konzervácia, informuje Mesto Banská Bystrica.

Cieľom konzervácie je zachovať pôvodný erb a umiestniť ho do interiéru radnice, aby nebol vystavený poveternostným vplyvom. Namiesto neho sa na vonkajšom balkóne radnice umiestni replika erbu. Pri výskume sa zistilo, že stav originálu je veľmi zlý, s havarijnými poškodeniami a mechanickými újmami. Preto sa rozhodlo, že pôvodný erb nebude reštaurovaný, ale zakonzervovaný.

Konzervácia erbu spočíva v odstránení dôsledkov materiálovej degradácie a všetkých vzniknutých poškodení. Po zakonzervovaní bude erb umiestnený v interiéri radnice s primeranou prezentáciou a doplňujúcimi informáciami o jeho histórii a obnove. Exteriér balkóna bude doplnený kópiou originálu, vyrobenou z kovu a epoxidovej živice, s povrchovou úpravou zlátením a striebrením.

Primátor mesta Ján Nosko dôrazne podporuje tento projekt, ktorý má za cieľ zachovať a prezentovať historické symboly mesta Banská Bystrica.

©Slovenský večerník/ilustračné foto